Úvod ZO ZAHRANIČIA WTO: Čína môže uvaliť na USA odvetné clá za 3,6 miliardy dolárov

WTO: Čína môže uvaliť na USA odvetné clá za 3,6 miliardy dolárov

Foto: archív

Čína môže uvaliť odvetné clá na americký tovar za takmer 3,6 miliardy dolárov (3,2 miliardy eur), pretože Spojené štáty neodstránili antidumpingové clá na čínsky tovar. Oznámila to Svetová obchodná organizácia (WTO). Schválená suma je však zhruba polovičná, než akú Čína požadovala.

Je to prvé rozhodnutie WTO v prospech Číny. Výška schválenej sumy je tretia najvyššia, akú kedy WTO povolila. Rekordná bola nedávna sankcia, ktorú povolila Spojeným štátom na tovar z EÚ pre európsku podporu výrobcu lietadiel Airbus. Rozhodnutie WTO prichádza v čase, keď sa dve najväčšie ekonomiky sveta snažia uzavrieť prvú fázu obchodnej obchody.

Rozhodnutie sudcu WTO sa zameriava na prípad, ktorý vznikol dlho pred súčasnou americko-čínskou obchodnou vojnou. Čína podala sťažnosť na antidumpingové clá na tovar za sedem miliárd dolárov pred šiestimi rokmi. WTO v prospech Číny rozhodla len čiastočne, teda schválila clá iba na tovar za 3,6 miliardy USD.

Čína teraz môže požiadať Orgán pre riešenie sporov WTO, aby jej dal zelenú na uvalenie odvetných ciel v stanovenej sume, čo je už len formalita. USA a Čína na seba navzájom podali na WTO množstvo sťažností pre clá. Rozhodnutie sporov zvyčajne trvá roky.