Úvod ZO ZAHRANIČIA Wu-chan po dvoch mesiacoch ruší karanténu, mnohí sa však stále boja vyjsť...

Wu-chan po dvoch mesiacoch ruší karanténu, mnohí sa však stále boja vyjsť von

Čínske mesto Wu-chan. (Foto: archív)

Čínske mesto Wu-chan, odkiaľ sa koronavírus rozšíril do sveta, začalo po dvoch mesiacoch uvoľňovať prísne karanténne opatrenia. Ľudia sa môžu postupne vracať do práce, ak nemajú teplotu a môžu sa preukázať potvrdením, že im nebola nariadená karanténa z dôvodu ochorenia COVID-19 či pre kontakt s niekým nakazeným v poslednej čase.

Momentálne sa v centre tohto jedenásťmiliónového stredočínskeho mesta opäť vidieť skupinky ľudí, ktorí sa po dlhých týždňoch v izolácii prvýkrát vybrali na prechádzku. Obyvatelia Wu-chanu však hovoria, že mnohí sa zatiaľ do ulíc neodvažujú.

„Všetci sú veľmi opatrní,“ povedala denníku The Guardian štyridsaťročná Iris Jaová, ktorá v meste prežila posledné dva mesiace. Ľudia, ktorí vo Wu-chane uviazli pri jeho uzavretí 23. januára, môžu teraz požiadať o povolenie lokalitu opustiť. Do Wu-chan tiež cez víkend prišiel prvý vlak s viac ako tisíckou robotníkov za prácou.

Mestu, ležiace na rieke Jang-c’-ťiang, nazývajú aj čínskym Detroitom, pretože je jedným z centier automobilového priemyslu Číny. Nachádza sa tu zhruba desiatka montážnych tovární s ročnou kapacitou viac ako dva milióny vozidiel.

Celkový počet potvrdených prípadov infekcie v pevninskej Číne, čiže bez Hongkongu a Macaa, sa v nedeľu zvýšil o 39 na 81 093. Všetky sa týkajú osôb, ktoré do krajiny pricestovali zo zahraničia. Vo Wu-chan už nebol piaty deň zistený nijaký nový nakazený.

Ďalším dôkazom toho, že sa v Číne vracia život do bežných koľají, sú aj dopravné zápchy, ktoré sú opäť viditeľné v čínskej metropol Peking. Vo väčšine sveta sa naopak opatrenia, zavádzané v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu choroby COVID-19, čoraz viac sprísňujú.