Úvod ZO ZAHRANIČIA Yandex sa dostal do výlučne ruských rúk, značka zanikne

Yandex sa dostal do výlučne ruských rúk, značka zanikne

Foto: archív

Ruská technologická skupina Yandex sa sťahuje zo svojho domáceho trhu. Prevádzkovateľ najväčšieho internetového vyhľadávača v Rusku predá svoje ruské aktíva za 475 miliárd rubľov konzorciu, ktorého súčasťou je ropný gigant Lukoil, oznámila spoločnosť.

Po dokončení transakcie bude spoločnosť plne v ruskom vlastníctve a značka Yandex sa prestane používať. Ruská vláda plánovaný predaj aktív privítala. Kremeľ rokoval so spoločnosťou približne osemnásť mesiacov s cieľom oddeliť ruský podnik od materskej spoločnosti so sídlom v Holandsku.

Spoločnosť, ktorá má pre Rusko strategickú hodnotu, doteraz vlastnili prevažne západní investori. Yandex, označovaný tiež ako ruský Google, je lídrom v oblasti internetového vyhľadávania v krajine.

Spoločnosť Yandex založil v roku 1997 informatik a podnikateľ v oblasti IT Arkadij Volož. Volož, ktorý od roku 2014 žije v Izraeli, sa usiloval o predaj spoločnosti od začiatku vojny na Ukrajine. Z postu generálneho riaditeľa spoločnosti Yandex odstúpil v júli 2022, keď ho Európska únia zaradila na svoj sankčný zoznam.

Podľa vtedajšieho vyhlásenia EÚ sa spoločnosť Yandex podieľala na šírení ruskej štátnej propagandy a na odstraňovaní obsahu kritického ku Kremľu, súvisiaceho napríklad s vojenskou operáciou na Ukrajine.