Úvod Politika Z komplexu Bonaparte komplexy opozície

Z komplexu Bonaparte komplexy opozície

Foto: Pavel Kapusta

Škandál väčší ako Napoleon Veľký – párky s horčicou a kečupom – oškvarkové pagáče – ani párky, ani horčica, ani kečup, ani oškvarky, ani suché pagáče – len voda, samá voda. Prehľadom týchto rekvizít možno v bodoch zhrnúť priebeh frašky, ktorou sa slovenská opozícia každý pondelok pred obytným komplexom Bonaparte zúfalo pokúša detronizovať ministra vnútra Roberta Kaliňáka a z obydlia na tejto bratislavskej adrese vypudiť predsedu vlády Roberta Fica.

Neúnavne pritom predvádza stokrát prežuté etudy o prepojení politických špičiek s daňovými podvodníkmi, a to s úvodným slovom predsedu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča, mimochodom, vyšetrovaného pre daňové podvody.

V hlavných úlohách: Daniel Lipšic (z kandidátky OĽaNO) s pochybnými advokátskymi skúškami, na ktoré sa onehdy sám navrhol ako štátny tajomník ministerstva, po ktorom dnes zúfalo baží. A Richard Sulík (Sloboda a Solidarita), známy ako zákulisný šepkár vychýreného mravokárcu Mariána Kočnera, s ktorým si hrkútal bonzy na kolegov. Pointa: boj proti intrigám a za transparentnosť. Výsledok: pokles návštevnosti predstavení z piatich tisícok na pár stovák protestujúcich na doposiaľ poslednej – šiestej repríze.

Foto: archív
Foto: archív

Tento úbytok možno pripísať najmä zanedbaným (kultúrnym) vložkám. Nepodarilo sa angažovať „slovenského“ prezidenta Andreja Kisku prevolávaním jeho mena pred Grasalkovičovým palácom: „Andrej, poď s nami!“ Organizátori zrejme precenili svojprávnosť hlavy štátu, ktorú treba najsamprv vypýtať od tútora Bútoru, najlepšie s predvolaním od americkej ambasády. Zlyhal aj český spevák, ktorý predminulý týždeň napokon nepreukázal „nedvědiu“ službu.

A tak jediným svetlým bodom sa pred dvoma týždňami stal menej príčetný klaun s mandátom poslanca NR SR za SaS Peter Osuský, ktorý pred komplexom Bonaparte uštedril pravý „dajrekt“ ľudskoprávnemu aktivistovi Rudolfovi Vaskému. Hádam by bolo načim osloviť aj bývalú poslankyňu Annu Belousovovú (vtedy SNS), ktorá pred rokmi v parlamente podobným „dajrektom“ pohladila samotného Matoviča.

Repete pred kamerami by Igor strpel rád, veď podobné facky po úpadku nad hradným vrchom prežíva deň čo deň. Na pomoc mu v šiestom dejstve pribehla aspoň stranícka komparzistka Veronika Remišová, ktorá sa blysla bonmotom o vratkách pre vyšetrovaného Ladislava Bašternáka: „Len z týchto vratiek by sa dalo kúpiť 36 miliónov kotúčov toaletného papiera.“

Treba uznať, že hygienické pomôcky by sa na opozičných demonštráciách naozaj zišli, aby tlmili zápach straníckeho marketingu, ktorý sa spred komplexu šíri do podhradských ulíc hlavného mesta a čoraz väčšmi odpudzuje divákov opozičného predstavenia. Okrem toaletného papiera a vody však odporúčame dav častovať aj šumienkami, skôr, než opozičný bublifuk úplne nevyšumí.

Počty návštevníkov by sa totiž mohli scvrknúť na desiatky a splynúť tak s cestujúcim čakajúcimi na neďalekej zastávke trolejbusov MHD Búdková. A z demonštrácií pred komplexom Bonaparte by mohol zostať len komplex – Igora Matoviča a spol. z vlastného politického zúfalstva.

Foto: archív
Foto: archív

2 komentárov

Comments are closed.