Úvod ZO ZAHRANIČIA Z New Yorku sa do Talianska vrátili ukradnuté historické predmety za 19...

Z New Yorku sa do Talianska vrátili ukradnuté historické predmety za 19 miliónov dolárov

Metropolitné múzeum umenia v New Yorku. (Foto: archív)

Prokuratúra v americkom New Yorku rozhodla o vrátení desiatok historických predmetov Taliansku v hodnote približne 19 miliónov dolárov. Pochádzali z krádeží a niektoré z nich sa našli aj v Metropolitnom múzeu umenia.

„Týchto 58 diel predstavujú tisícky rokov bohatej histórie, no priekupníci po celom Taliansku využili lupičov na ich krádež a naplnenie si vlastných vreciek,“ povedal prokurátor newyorského mestského obvodu Manhattan Alvin Bragg za účasti talianskych diplomatov a predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní.

„Príliš dlho ležali v múzeách, domoch a galériách, ktoré nemali nijaký oprávnený nárok na ich vlastníctvo,“ dodal Bragg počas ceremónie. Za posledných deväť mesiacov to bola už tretia takáto repatriácia.

Ukradnuté umelecké predmety kúpil Michael Steinhardt, jeden z najväčších svetových zberateľov starovekého umenia. Dostal “úplne prvý doživotný zákaz získavania starožitností“. Niektoré predmety boli predané „nevedomým zberateľom a múzeám“. Medzi nimi napríklad mramorová hlava gréckej bohyne Atény z roku 200 p.n.l. či pohár z roku 470 p.n.l.

Podľa prokuratúry sa kradlo na príkaz štyroch mužov, ktorí „viedli vysoko lukratívne zločinecké podniky a využívali miestnych lupičov na krádež predmetov z archeologických nálezísk po celom Taliansku. Mnohé boli nedostatočne strážené“. Podľa newyorskej prokuratúry sa v tomto rok vrátilo do dvanástich krajín takmer 300 umeleckých diel za viac ako 66 miliónov dolárov.