Úvod ZO ZAHRANIČIA Z poškodeného plynovodu Nord Stream 2 už plyn neuniká

Z poškodeného plynovodu Nord Stream 2 už plyn neuniká

Foto: archív

Riaditeľ pre komunikáciu prevádzkovateľa plynovodu Nord Stream 2 Ulrich Lissek oznámil, že z poškodeného plynovodu Nord Stream 2 už plyn neuniká. Na plynových potrubiach vedúcich dnom Baltského mora približne v osemdesiatmetrovej hĺbke sa objavili trhliny, spôsobené veľkými výbuchmi.

Lissek pre médiá povedal, že sa vyrovnal tlak medzi plynom v plynovode a vodou. „Tlak vody viac-menej uzavrel plynovod, a tak sa plyn, ktorý ešte zostal v plynovode, nemôže dostať von,“ dodal. Na novinársku otázku, o koľko plynu približne ide, Lissek uviedol, že to je “otázka za milión“.

Podmorské plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 vedúce z Ruska do Nemecka pred incidentom neboli v prevádzke, ale nachádzal sa v nich natlakovaný plyn. Nord Stream 1 Rusko odstavilo koncom augusta a Nord Stream 2 nebol pre vojnu na Ukrajine spustený do prevádzky nemeckou stranou.

Incidenty začali vyšetrovať úrady vo Švédsku, v Dánsku, Nemecku i Rusko. Viacero krajín v súvislosti s únikmi plynu hovorí o sabotáži. Na sociálnych sieťach sa objavili špekulácie, podľa ktorých najväčšiu motiváciu znefunkčniť plynovody z politických a ekonomických dôvodov mali USA. Plynovody Nord Stream sa v posledom čase stali stredobodom geopolitického napätia.