Úvod Veda & Tech Z robotických vysávačov sa stanú špióni

Z robotických vysávačov sa stanú špióni

Foto: archív

Robotické vysávače sú užitočné domáce spotrebiče, ktoré šetria prácu a nikto ich nepovažuje za hrozbu. Za približne 15 rokov svojej existencie dokonale zmapovali milióny obydlí – zlepšujú tak svoju efektivitu a schopnosť povysávať tie najznečistenejšie miesta.

Spoločnosť iRobot uviedla na trh už sedem generácií inteligentných vysávačov Roomba. Teraz však plánuje, že by nimi zozbierané údaje poskytovala firmám, podnikajúcim v oblasti inteligentných domácností. Z robotických vysávačov by sa tak stali malí špióni.

Všetky vysávače Roomba sú vybavené špičkovým navigačným systémom. Ten im umožňuje orientovať sa v byte tak, aby nezablúdili, dokázali sa vrátiť do nabíjacej stanice a aby vysávali najznečistenejšie miesta v domácnostiach. Modernejšie modely majú navyše infračervené senzory, brániace tomu, aby do niečoho narazili. Senzory nečistôt im zase umožňujú rozpoznávať, čo majú čistiť.

Nie sú vybavené modernými mapovacími programami ako napríklad konkurenčné prístroje Electrolux Trilobite, ale sú založené na jednoduchých algoritmoch orientácie v priestore, vychádzajúcich zo správania hmyzu.

Foto: archív
Foto: archív

Stačí to však na to, aby dokonale poznali pôdorys domu, koľko čistiacich cyklov treba na povysávanie rôznych kútov a majú k dispozícii aj množstvo ďalších údajov. A práve obchod s týmito údajmi by sa mal stať budúcnosťou spoločnosti.

„Existuje celý systém služieb a výrobkov, ktoré môže inteligentná domácnosť získať, ak sa jej majiteľ rozhodne podeliť o bohatú mapu domu,“ tvrdí iRobot. Dokonca už plánuje uzavretie dohody minimálne s jedným z veľkých hráčov v biznise inteligentných domácností.

A čo by vlastníci nehnuteľností získali? Ak by sa napríklad Apple rozhodol zlepšiť ich akustický systém Echo, presná znalosť priestoru, kde je umiestnený, by umožnila využiť prirodzenú akustiku miestnosti a počúvanie hudby by získalo novú kvalitu. Podobne by sa informácie o priestore dali využiť pri inteligentných klimatizáciách či vyhrievacích systémoch.

Snaha zlepšiť funkčnosť podobných systémov je súčasť úsilia o získanie čo najväčšieho množstva údajov o spotrebiteľoch a ich správaní. Hoci spoločnosť iRobot uisťuje, že bez súhlasu majiteľa vysávača sa tieto dáta nikam nedostanú, je otázne, či sa tak budú správať aj menší výrobcovia. Nehovoriac o možnosti, ak bude robotický vysávač napríklad hacknutý.