Úvod ZO ZAHRANIČIA Z Ruska príde odpoveď, reagoval Putin na teroristický útok na Krymský most

Z Ruska príde odpoveď, reagoval Putin na teroristický útok na Krymský most

Foto: archív

Útok na Krymský most spájajúci Rusko s polostrovom Krym uskutočnilo ukrajinské námorníctvo a Bezpečnostná služba Ukrajiny. Uviedli to svetové spravodajské agentúry odvolávajúce sa na zdroje z prostredia ukrajinských bezpečnostných zložiek.

Rusko označilo útok, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia, za teroristický čin a rovnako z neho obvinilo ukrajinské jednotky. „Dnešný útok na Krymský most bol špeciálnou operáciou Bezpečnostnej služby Ukrajiny a námorníctva,“ povedal nemenovaný zdroj. Dodal tiež, že pri útoku boli použité vodné drony.

Ruská vyšetrovacia komisia potvrdila, že pri útoku prišli o život dvaja civilisti – muž a žena, ktorí v tom čase prechádzali po moste autom. Ich maloletá dcéra utrpela zranenia. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v príspevku na sociálnych sieťach uviedla, že útok na Krymský most uskutočnil kyjevský režim.

K útoku na Krymský most prišlo v noci na pondelok. Stránka „Správy z Kerča Krymu Ruska“ na sociálnej sieti informovala o dvoch výbuchoch, ku ktorým malo prísť o 03:04 h a 03:20 h miestneho času a bolo ich počuť v rôznych častiach mesta Kerč ležiaceho na Kryme.

Doprava na moste bola z dôvodu núdzovej situácie pozastavená. Gubernátor Krymu Sergej Aksionov na sociálnej sieti uviedol, že orgány činné v trestnom konaní a všetky zodpovedné úrady na prípade pracujú.

Približne 19 kilometrov dlhý Krymský most bol vážne poškodený už pri výbuchu 8. októbra 2022. Koncom mája sa k tomuto útoku prvýkrát prihlásila ukrajinská tajná služba.

„Minulú noc bol spáchaný ďalší teroristický útok na tento most. Očakávam konkrétne návrhy na zlepšenie bezpečnosti tohto strategického a dôležitého dopravného zariadenia,“ uviedol Putin v prejave vysielanom v televízii.

„Samozrejme, že z Ruska príde odpoveď. Ministerstvo obrany pripravuje náležité návrhy. To, čo sa stalo, je ďalším teroristickým útokom kyjevského režimu, ktorý z vojenského uhla pohľadu nemá zmysel,“ uviedol šéf Kremľa s tým, že most už dlho nebol použitý na prepravu vojenského materiálu.

Ukrajina sa k útoku na most oficiálne neprihlásila, no podľa ukrajinských médií a zdroja agentúry ho zorganizovala ukrajinská tajná služba a námorníctvo. Ruský vicepremiér Marat Chusnullin Putinovi oznámil, že piliere mosta zostali po najnovšom útoku neporušené.