Úvod Z DOMOVA Za hanobenie štátnych symbolov SR na futbale v Budapešti padlo trestné oznámenie

Za hanobenie štátnych symbolov SR na futbale v Budapešti padlo trestné oznámenie

Foto: archív

Trestné oznámenie na neznámych páchateľov pre podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenie národa, rasy a presvedčenia v zmysle § 423 ods. 1 Trestného zákona, podali na Generálnu prokuratúru SR podpredsedovia strany Národná koalícia (NK) Anton Martvoň a Peter Sokol.

Tento trestný čin mali spáchať občania Slovenskej republiky maďarskej národnosti na futbalovom zápase kvalifikácie EURO 2020 Maďarsko – Slovensko v Budapešti tým, že verejne hanobili štátne symboly Slovenskej republiky – štátnu hymnu, štátnu vlajku a štátny znak SR.

„Pri slovenskej štátnej hymne títo občania Slovenska maďarskej národnosti, nachádzajúci sa v sektore pre slovenských divákov, pískali, používali hanebné gestá, i pokriky, ničili zástavy Slovenskej republiky alebo mali preškrtnutý štátny znak SR na šáloch s nápisom „h..no“ v maďarčine.

To však nebolo všetko, dokonca aj verejne hanobili a ponižujúcimi nadávkami častovali občanov SR slovenskej národnosti a na slovenskú futbalovú reprezentáciu na záver zápasu z tribúny hádzali rôzne veci, hanlivo vykrikovali a ukazovali hanlivé gestá,“ uviedol k podaniu Peter Sokol.

Foto: archív

Podľa Antona Martvoňa musia zákony platiť pre každého na Slovensku. “Nemôže mať jedna menšina viac práv len preto, že majú ministrov a nemôžu si dovoľovať viac ako slovenská väčšina alebo ako iná menšina v SR. Všetci občania SR majú rovnaké práva i povinnosti v SR.

Plne súhlasíme, že keď je niekto odsúdený za verejné hanobenie rómskej, maďarskej alebo inej národnosti v SR, tak aj príslušníci maďarskej menšiny v SR by mali byť rovnako a bez výnimky potrestaní za verejné hanobenie slovenského národa,“ povedal Martvoň.

V trestnom oznámení sa spomína aj výzva slovenskej prokuratúre i polícii, aby na základe tohto oznámenia dôkladne preverili všetky kamerové záznamy a fotografické zábery z futbalového zápasu z médií od usporiadateľov a od maďarskej polície, ako aj vypočuli svedkov zo slovenského diváckeho sektora futbalového štadióna v Budapešti s cieľom vypátrania a odsúdenia páchateľov verejne hanobiacich slovenský národ a štátne symboly SR.

„Zároveň dúfame, že  slovenská polícia bude v budúcnosti dôkladnejšie monitorovať aj futbalové zápasy DAC Dunajská Streda práve pre množiace sa prípady podobného správania sa jej fanúšikov aj na Slovensku,“ uviedli podpredsedovia NK Sokol a Martvoň.

Foto: archív