Úvod Politika Za Islamský štát bojuje v Sýrii a Iraku 2 500 Európanov

Za Islamský štát bojuje v Sýrii a Iraku 2 500 Európanov

Foto: archív

Za Islamský štát bojuje v Sýrii a Iraku stále zhruba 2 500 Európanov. Nemeckému denníku Die Welt to povedal protiteroristický koordinátor Európskej únie Gilles de Kerchove, ktorý je však presvedčený, že väčšina radikálov sa už na starý kontinent nevráti.

„V Iraku a Sýrii bojovalo za ISIS zhruba päťtisíc Európanov. Z nich sa 1 500 osôb vrátilo a približne tisíc bojovníkov zahynulo. Z ostatných asi 2 500 európskych bojovníkov, ktorí sú dnes ešte stále v Iraku alebo Sýrii, ich veľa zahynie v boji alebo ich ISIS zabije, pretože táto organizácia netrpí nijakých dezertérov,“ je presvedčený de Kerchove.

Ďalší európski islamisti sa podľa neho presunú do krajín ako Somálsko, Líbya alebo Jemen. Prípadnú cestu do Európy by im skomplikovala výrazne dôslednejšia kontrola hraníc Tureckom. „Nemyslím si, že sa v budúcnosti vráti do Európy veľa bojovníkov ISIS,“ myslí si protiteroristický koordinátor. Ani po páde bašty ISIS Mosulu sa podľa neho na starý kontinent nevrátilo množstvo radikálov.

Aby boli európske krajiny schopné včas identifikovať navrátilcov, je podľa neho bezpodmienečne nevyhnutné, aby si štáty EÚ navzájom odovzdávali biometrické údaje. Európske bezpečnostné úrady by zároveň mali mať aj prístup k informáciám, ktoré na miestach bojov zhromažďujú vojenské zložky.