Úvod ZO ZAHRANIČIA Za masakrom v Buči stojí britská spravodajská služba, vyhlásil Lukašenko. Putinovi odovzdal...

Za masakrom v Buči stojí britská spravodajská služba, vyhlásil Lukašenko. Putinovi odovzdal dokumenty

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko a hlava Ruskej federácie Vladimir Putin. (Foto: archív)

Správy o násilnostiach v meste Buča sú falošné, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin po rokovaní s bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom. Ukrajinské úrady a západní pozorovatelia, médiá i politici informovali o zabíjaní civilistov v meste Buča pri Kyjeve, odkiaľ sa na konci marca stiahli ruské vojská.

Podľa Lukašenka je situácia v meste výsledkom britskej spravodajskej operácie. Majú to dokazovať dokumenty, ktoré na kozmodróme Vostočnyj na Ďalekom východe Lukašenko odovzdal Putinovi.

“Alexandr Grigorjevič mi odovzdal tie dokumenty, ktoré sme poskytli aj tajnej službe FSB: ako a kto, čím sa do toho mesta prepravili a ako utvorili podmienky pre túto provokáciu a faloš,“ povedal Putin.

„Dnes sme podrobne diskutovali o špeciálnej psychologickej operácii, ktorú vykonali Briti. Ak niekto chce poznať adresy, heslá, totožnosť, čísla áut, značky a modely vozidiel, ktorými sa do Buče dostali, a spôsob, akým to urobili, ruská FSB mu tieto materiály môže poskytnúť,“ vyhlásil Lukašenko.

Starosta Buče Anatolij Fedoruk informoval, že úrady doteraz objavili telá 403 ľudí, o ktorých sa domnievajú, že ich zabili ruskí vojaci počas okupácie mesta. Dodal, že počty takto nájdených tiel stále rastú.

Ruské sily ovládali Buču ležiacu na severozápad od ukrajinského hlavného mesta asi mesiac, stiahli sa z nej koncom marca. Ukrajinská strana tvrdí, že ruskí vojaci v Buči zabíjali, znásilňovali a mučili civilistov.