Úvod Z DOMOVA Za miliardy eur z únie zaplatíme ďalšie dane a poplatky

Za miliardy eur z únie zaplatíme ďalšie dane a poplatky

Foto: archív

Na zmiernenie ekonomických dôsledkov pandémie by malo Slovensko dostať z Európskej únie miliardy eur. Budeme však za ne musieť zaplatiť. Brusel už teraz pripravuje nové dane, na ktoré sa poskladáme.

Tento balík začnú členské krajiny splácať v roku 2028 a bude im to trvať minimálne 30 rokov. Už teraz by sme sa preto mali začať pripravovať a zabezpečiť viac príjmov do štátneho rozpočtu. Buď sa nám podarí naštartovať ekonomiku, alebo to bude musieť riešiť vláda, a to zvyšovaním daní a poplatkov.

Tých nás čaká hneď niekoľko. Už tento rok v júni to bude napríklad daň z nerecyklovateľného plastového odpadu. „Určite to zaplatia obyvatelia vo zvýšenej cene za všetky nápoje, predávané v plastových obaloch,“ skonštatovala Jana Tomšíková, daňová poradkyňa Slovenskej komory daňových poradcov.

Okrem toho nás čakajú aj ďalšie poplatky, ku ktorým pribudne bankový odvod. Mimochodom, túto daň vláda zrušila len vlani. „Predtým sme ju platili všetci na Slovensku a zostávala v našom rozpočte. Teraz pôjde do rozpočtu Európskej únie,“ povedala Tomšíková.

Pandemická kríza je ideálny nástroj, ako dosiahnuť väčšiu federatívnosť únie a získať napríklad kontrolu aj nad rozpočtami jednotlivých štátov. Fond obnovy a odolnosti tak pocítime každý mesiac aj na našich peňaženkách, a to nielen prostredníctvom daní.

Rátať treba aj s následkami masívneho tlačenia peňazí Európskou centrálnou bankou. „Jeden zo spôsobov, ako zaplatíme za tento balík, bude aj znehodnotenie eura a rastúce ceny v obchodoch,“ vyjadril sa ekonomický analytik INESS Martin Vlachynský.