Úvod Auto - moto Za nabíjanie áut Tesla sa bude platiť

Za nabíjanie áut Tesla sa bude platiť

Foto: archív

Majitelia áut s elektrickým pohonom Tesla Motors už nebudú mať k dispozícii celosvetovú sieť nabíjacích staníc prevádzkovaných touto firmou zadarmo. Tí, čo si elektromobil objednajú po 1. januári 2017, získajú zadarmo iba kredit na nabitie auta v extra rýchlych nabíjacích staniciach Tesla na prejdenie vzdialenosti zhruba 1 600 kilometrov.

Po využití kreditu už budú nabíjať za poplatok. Vlastníci elektromobilov objednaných do konca tohto roku ich však budú dobíjať stále zadarmo. Výšku poplatku zatiaľ automobilka nezverejnila, ale nabíjanie vyjde lacnejšie ako benzín do porovnateľného vozidla so spaľovacím motorom.

Foto: archív
Foto: archív

Cena by pritom mohla časom kolísať a v jednotlivých regiónoch sa bude líšiť v závislosti od ceny elektriny. Nárok na kredit zadarmo by mali mať vodiči každoročne. Nabíjanie zadarmo sa však nebude vzťahovať na nový Model 3, ktorý sa má začať vyrábať v druhej polovici budúceho roku.

Tesla má po celom svete 734 nabíjacích staníc. Po polhodine nabíjania na jej staniciach by mal byť automobil schopný prejsť takmer 280 kilometrov, pričom po polhodine dobíjania na verejných tridsaťampérových staniciach prejde elektromobil len 16 kilometrov. Firma uviedla, že cieľom zavedenia poplatku nie je zisk, ale snaha rozšíriť sieť nabíjacích staníc.