Úvod Spoločnosť Za predsedníčku Súdnej rady SR zvolili Lenku Praženkovú

Za predsedníčku Súdnej rady SR zvolili Lenku Praženkovú

Lenka Praženková. (Foto: archív)

Rozhodli o tom členovia rady v tajnom hlasovaní. Sudkyňu Najvyššieho súdu podporilo 12 z celkom 15 hlasujúcich členov rady. Druhý kandidát – sudca Najvyššieho súdu Dušan Čimo získal tri hlasy.

Lenka Praženková je v Súdnej rade úplne novou tvárou, zúčastnila sa jej prvého zasadnutia. Do Miestodržiteľského paláca sa presťahuje z Najvyššieho súdu, kde bola doposiaľ predsedníčkou senátu obchodnoprávneho kolégia. V minulosti pôsobila i ako podpredsedníčka Krajského súdu v Bratislave a predsedníčka Okresného súdu v Pezinku.

Novú čelnú predstaviteľku justície, ktorá nahradí doterajšiu šéfku Súdnej rady Janu Bajánkovú, nominovalo osem členov rady. Dušana Čima, ktorý je členom rady od roku 2012, navrhli traja členovia. Predsedníčku Súdnej rady zvolili v tajnom hlasovaní. Čimo totiž neuspel s návrhom, aby sa po najnovšej zmene zákona volilo iba neverejne.

Praženková získala v májových sudcovských voľbách do Súdnej rady druhý najvyšší počet hlasov. Podporilo ju 672 sudcov. V svojom nominačnom prejave uviedla, že bude konať v záujme zabezpečenia ochrany a nezávislosti súdnictva. „Aj keď sa to možno nebude zhodovať s predstavami politických strán a hnutí a médií,“ doplnila.

Nová predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková chce slovenskú justíciu spájať a otvoriť ju viac verejnosti. Uviedla to dnes v svojom prvom vystúpení pre médiá po zvolení do funkcie.

Tiež sa chce postarať o ďalšie zvyšovanie dôveryhodnosti súdov najmä tým, že sa pokúsi zabojovať proti prieťahom v súdnom konaní. Pre zrýchlenie práce súdov bude podľa nej nevyhnutné ich personálne posilniť a materiálne dovybaviť.