Úvod Politika Za prijatie súdnej reformy Poľsko možno príde o volebné právo v Rade...

Za prijatie súdnej reformy Poľsko možno príde o volebné právo v Rade Európy

Demonštrácia proti poľskej súdnej reforme. (Foto: archív)

Rozpory Poľska s vedením Europskej únie sa v poslednom čase prehlbujú. Nedávno krajine pohrozila česká eurokomisárka Věra Jourová odobraním dotácií z európskych fondov a najnovšie Brusel Varšavu varuje, že zbaví Poliakov volebného práva v Rade Európy, čo by krajine znemožnilo zúčastňovať sa schvaľovacích procesov rámci EÚ.

Zdvihnutý prst europarlamentu
Európsky parlament na rokovaní v Štrasburgu uznesením prijatým väčšinov hlasov odporučil započať postup, ktorý by Poľsku toto právo odňal. „Súčasná situácia v Poľsku predstavuje jasné riziko závažného porušenia európskych hodnôt,“ hovorí sa v uznesení. Europoslanci poverili parlamentný výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci, aby na základe článku 7 Zmluvy o Európskej únii pripravil spustenie mechanizmu sankcií za porušenie noriem EÚ.

Dôvodom nespokojnosti a kritiky je reforma súdnictva, ktorú schválila poľská vláda. Európsky parlament je hlboko znepokojený novými právnymi predpismi týkajúcimi sa poľského súdneho systému.

Podľa poslancov môže reforma uskutočnená v Poľsku „potenciálne oslabiť súdnu nezávislosť a oslabiť vládu zákona v krajine“.

Europarlament považuje za potrebné uskutočniť „širokú diskusiu na národnej úrovni so všetkými zainteresovanými stranami o reforme súdnictva, ktorá musí zachovať právny štát a dodržiavať právne predpisy EÚ“. Poslanci tiež vyzvali poľské štátne orgány plniť všetky odporúčania Európskej komisie a Benátskej komisie, a aby odstúpili od reforiem, ktoré by mohli ohroziť právny štát a najmä nezávislosť súdnictva. Poslanci považujú za nevyhnutné odložiť prijatie akýchkoľvek zákonov, kým ich Európska komisia neposúdi.

Okrem toho poslanci vyzvali Varšavu, aby „rešpektovala právo na slobodu zhromažďovania, zdržala sa uplatňovania trestných sankcií voči osobám zúčastňujúcim sa na pokojných zhromaždeniach“. Vyjadrili „obavy z medializovaných informácií správ o policajnom prenasledovaní vedúcich predstaviteľov opozície a občianskej spoločnosti a vyzvali poľské orgány, aby tieto udalosti vyšetrili.

Prvý podpredseda EK Frans Timmermans. (Foto: archív)

Timmerman: Sudcovia budú bábkami v rukách politikov
Ako informoval britský denník The Guardian, k ostrej kritike sa pridal aj prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, ktorý obvinil premiérku Beatu Szydlovú a vládnucu stranu Právo a spravodlivosť, že chcú dostať súdy pod absolútnu politickú kontrolu.

“Ak by reformy nadobudli platnosť, sudcovia by sa stali bábkami politikov a boli by od nich závislí od svojho vymenovania až do odchodu do dôchodku. Bolo by skutočne desivé, keby musel každý občan pred súdom premýšľať nad tým, či bude sudcovi volať daný politik a hovoriť mu, ako má v prípade rozhodnúť,“ vyhlásil Timmermans.

Opoziční poľskí poslanci z Občianskej platformy s postupom Európskej komisie súhlasia.

„Poľsko sa pomaly približuje ku krajinám s autoritárskou vládou. Je zrejmé, že trpezlivosť Európskej komisie, ako aj ďalších členských štátov má svoje hranice. Spustenie článku 7 by bolo bezprecedentným krokom a ukázalo by, aké postavenie má súčasná poľská vláda v rámci Európskej únie,“ cituje The Guardian poslanca Sejmu Rafala Trzaskowského.

Ešte v júli tohto roku prijatá súdna reforma vyvolala v Poľsku protesty, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 100 000 ľudí. Demonštranti uviedli, že vládna strana sa pokúša prevziať kontrolu nielen najvyššieho súdu, ale celého súdneho systému krajiny. S názorom demonštrantov sa verejne stotožnili aj traja bývalí predstavitelia republiky – Lech Walesa, Alexander Kwasniewski a Bronislaw Komorowski.

Poľská premiérka Beata Szydlová. (Foto: archív)