Úvod Z DOMOVA Za Sputnik sme zaplatili neskoro. Po vakcíny prišli maďarské kamióny

Za Sputnik sme zaplatili neskoro. Po vakcíny prišli maďarské kamióny

Foto: archív

Za Sputnik sme nezaplatili načas. Minister financií Igor Matovič priznal, že faktúru sme uhradili 6. apríla, teda zhruba mesiac po dodávke vakcíny. Za celú dodávku sme zaplatili 1 900 000 eur. Problém je však to, že sa tak stalo až takmer mesiac po termíne, čo sa výrobcovi nepáčilo.

Zmluvu preto vypovedal a peniaze nám vrátil. Nepotvrdili sa tak slová Igora Matoviča, že Rusko žiada vrátenie vakcíny, pretože sme ju dali testovať v nesprávnom laboratóriu. Vakcína je uskladnená vo firme Imuna na východe Slovenska.

Teraz pred firmou v Šarišských Michaľanoch stoja kamióny z Maďarska, ktoré chcú vakcíny odviezť. Vedenie podniku však odmieta vydať palety s ruskou vakcínou. Vodiči kamiónov súkromnej prepravnej firmy žiadajú, aby im zamestnanci vydali všetkých 37 paliet s vakcínami Sputnik V.

Odviezť by ich mali do laboratória v Maďarsku. Imuna to však odmietla urobiť, pretože na to nedostala nijaký oficiálny pokyn. Šéf spoločnosti Imuna zároveň uviedol, že po pokyne ministerstva zdravotníctva odoslali do Maďarska 46 ampuliek vakcíny na testovanie.