Vyhlásenie Angely Merkelovej, že je pripravená prijať v krajine migrantov, zohralo kľúčovú úlohu v prílive cudzincov do Nemecka aj celej Európy. Hoci Paríž a Berlín dnes už presadzujú oveľa tvrdšiu politiku, nemecká kancelárka zostáva pre Marine Le Penovú hlavnou vinníčkou migračnej krízy.

Gesto zúfalstva
Úspech francúzskeho Národného frontu vo voľbách je výsledkom pôsobenia niekoľkých faktorov: nezamestnanosti, recesie, vysokých daní, imigrácie, pocitu neistoty, ale aj destabilizujúcich a zároveň absurdných reforiem, ktoré iba zvyšujú výdavky jednotlivých krajín.

MASÍVNY PRÍLEV IMIGRANTOV, Z KTORÝCH LEN NIEKTORÍ SÚ SKUTOČNÍ UTEČENCI, A NAJMÄ TRAGICKÉ UDALOSTI 13. NOVEMBRA VŠAK V KAŽDOM PRÍPADE ZOHRALI ÚLOHU KATALYZÁTORA A VIEDLI K VÍŤAZSTVU NÁRODNÉHO FRONTU.

Aj keď sa Francúzsko nestalo centrom záujmu migrantov, cíti reálnu hrozbu. Strach zo zmeny civilizácie v dôsledku masovej migrácie vrhá tieň na celý francúzsky národ, ktorý má už dosť všadeprítomnej rasovej a islamskej tematiky.

Pre mnohých sa stalo hlasovanie za Národný front nielen gestom zúfalstva, ale aj varovaním pre tých, ktorí donútili ľudí akceptovať zorganizovanú migráciu.

Zahmlené pozadie
Kto však stojí za masovou migráciou? Jej pozadie je od začiatku zahmlené. Množstvo ľudí uteká zo Sýrie pre občiansku vojnu, ktorú vyvolal Západ, keď štyri roky podporoval islamistov.

V ROZPORE S OFICIÁLNOU VERZIOU VÄČŠINA MIGRANTOV UTEKÁ NIE PRED REŽIMOM, ALE PRED VOJNOU, ISLAMISTAMI A NAJMÄ PRED EKONOMICKOU KRÍZOU, KTORÚ SPÔSOBILI EURÓPSKE SANKCIE.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Pomáhajú im pri tom zločinecké skupiny, inkasujúce za prevoz astronomické sumy. Tí najchudobnejší a najohrozenejší obyvatelia si teda nemôžu dovoliť odísť.

Zvyšok migrantov pochádza z Afganistanu, kde je tiež permanentná vojna, ale aj z Bosny, Kosova a Albánska – krajín, ktoré od vojny v roku 1999 vyvolanej NATO dostávajú pomoc od západného spoločenstva. Netreba zabúdať ani na prúd utečencov z Líbye.

Migranti prichádzajú do Európy, pretože tu vidia perspektívu: také množstvo ľudí by sa sem určite nevybralo, keby ich Angela Merkelová v lete otvorene nepozývala a nevyhlasovala, že je pripravená prijať až milión ľudí.

Kvantitatívny faktor
Motívy kancelárky sú otázne. Svoju úlohu mohli zohrať nemecké spoločnosti, ktoré sa snažia udržať nízke platy v prekvitajúcej ekonomike, kontrastujúcej so stagnáciou v ostatnej časti únie.

Demografi OSN a EÚ okrem toho už zhruba 25 rokov tvrdia, že pre nízku pôrodnosť v Európe bude na vyrovnanie dôchodkového systému potrebných niekoľko miliónov migrantov.

TIETO HRUBÉ ODHADY VŠAK BERÚ DO ÚVAHY LEN KVANTITATÍVNY FAKTOR, NIE KVALITATÍVNY, KEĎŽE PRICHÁDZAJÚCI MIGRANTI NEMÔŽU SPLNIŤ OČAKÁVANIA NEMECKÝCH ZAMESTNÁVATEĽOV.

Okrem neexistencie nevyhnutných pracovných návykov a vzdelania treba zohľadňovať aj riziko kultúrneho šoku z náhlej zmeny prostredia.

Je prekvapujúce, že taká skúsená žena ako Angela Merkelová svojou nezodpovednosťou spôsobila destabilizáciu Nemecka a ohrozila celú úniu. Odlákanie pracovnej sily z krajín, ktoré ju budú potrebovať po skončení vojny, možno považovať za trestný čin.

A keď ich tak veľmi túžila prijať, prečo im jednoducho nezabezpečila víza a cestu lietadlom? Pre migrantov by to bolo nielen bezpečnejšie, ale aj lacnejšie.

Zaplatili by približne 300 eur za letenku namiesto niekoľkých tisíc prevádzačom a počas cesty by ich život nebol v ohrození. Kancelárku tak možno viniť aj zo smrti tých migrantov, ktorí zahynuli počas cesty do vysnívaného nemeckého raja.

Koláž: archív
Koláž: archív