Radikáli z Islamského štátu sú hrozbou prakticky pre celý svet. Okrem teroristických útokov a brutálnych masových popráv zajatcov sa na dobytých územiach dopúšťajú početných násilností a ničím neobyčajným nie je ani ničenie vzácnych pamiatok historického či kultúrneho dedičstva.

Politika Washingtonu
V Iraku, kde pôsobí ISIS zhruba rok a pol, dostal za necelý týždeň pod kontrolu takmer 40 percent územia krajiny. To potvrdzuje neobyčajne dobré vybavenie tejto teroristickej organizácie.

Zároveň to však vyvoláva otázniky, ako mohli prísť islamskí bojovníci k obrovskému arzenálu zbraní. Mohammad Haji Mahmúd, jeden z veliteľov Pešmergy, kurdských ozbrojených milícií v Iraku, viní zo vzniku Islamského štátu a jeho podpory predovšetkým Washington.

DNES UŽ AZDA NIE JE TAJOMSTVO, ŽE PRÁVE SPOJENÉ ŠTÁTY STÁLI AJ ZA VZNIKOM AL-KÁIDY.

Radikálne islamské zoskupenie, vytvorené s pomocou pakistanských tajných služieb a z prostriedkov Saudskej Arábie, malo byť protiváhou ozbrojených síl niekdajšieho Sovietskeho zväzu v Afganistane. Keď však zhruba o desať rokov neskôr prestala mať táto radikálna islamská organizácia pre svojich podporovateľov význam, stratili o ňu na nejaký čas záujem.

Foto: archív
Foto: archív

Analogická stratégia
V prípade Islamského štátu sa použila analogická stratégia. Washington sa rozhodol v rámci al-Káidy vytvoriť oddelenú skupinu. V roku 2009 sa z nej vyčlenila časť bojovníkov, ktorá sa spočiatku držala v úzadí a zameriavala sa na upevnenie svojich síl. Vojenskú a finančnú pomoc dostávala, podobne ako samotná al-Káida, najmä zo Saudskej Arábie.

VLNA UMELO VYVOLANÝCH PREVRATOV S POETICKÝM NÁZVOM ARABSKÁ JAR PRIVIEDLA K CELOPLOŠNEJ DESTABILIZÁCII REGIÓNU, ČO VYTVORILO VHODNÉ PODMIENKY PRE AKTIVIZÁCIU AKÝCHKOĽVEK TERORISTICKÝCH SKUPÍN.

Viaceré krajiny vrátane Saudskej Arábie, Kataru, Turecka a Spojených štátov aktívnejšie spolupracovali s odštiepeneckými skupinami al-Káidy a štedro ich podporovali.

Cieľom bolo zvrhnutie sýrskeho prezidenta Bašára Asada akýmikoľvek prostriedkami. Potom by už totiž nič nebránilo postaveniu plynovodu z Kataru cez Sýriu do Európy, čo by umožnilo USA dominovať nad Ruskom v tejto oblasti.

Zoskupenie, ktoré dalo základ Islamskému štátu, však prerástlo do obludných rozmerov a Západ nad svojím výtvorom podľa všetkého stratil kontrolu. Doterajší vývoj udalostí v tomto nepokojnom regióne nasvedčuje, že sa západné krajiny budú musieť so svojím plánom na zvrhnutie Asada rozlúčiť.

Bašár Asad. (Foto: TASR/AP)
Bašár Asad. (Foto: TASR/AP)

2 komentárov

  1. Fuck America… Som rád že je demokracia,ale keď zapnem reklamu a vidím Coca-colu, MC Donald, a iné sračky z Ameriky tak by som zase radšej bral komunizmus.

Comments are closed.