Úvod Z DOMOVA Záborskej zákon na pomoc tehotným ženám neprešiel o jeden hlas

Záborskej zákon na pomoc tehotným ženám neprešiel o jeden hlas

Foto: archív

Poslanci Národnej rady SR neschválili zákon na pomoc tehotným ženám, ktorý iniciovala poslankyňa OĽaNO Anna Záborská. Zo 134 prítomných za zákon hlasovalo 67 poslancov, proti bolo 38 a zdržalo sa 28 poslancov.

Nová legislatíva mala priniesť predĺženie lehoty na rozmyslenie o podstúpení umelého potratu. Chcela tiež zaviesť osobitný príspevok pri narodení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením a ďalšie zmeny.

Návrh zákona podporili takmer všetci poslanci OĽaNO okrem ôsmich, niekoľkí sa aj zdržali. Klub SaS bol proti. Zo Sme rodina väčšina poslancov návrh podporila, proti boli Boris Kollár, Zuzana Šebová a Petra Krištúfková.

Návrh zákona tiež podporili nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu, takisto aj poslanci zo strany Za ľudí okrem Alexandry Pivkovej, ktorá bola proti. Poslanci Smeru-SD sa väčšinou zdržali, návrh podporili Vladimír Faič, Marián Kéry a Juraj Blanár. Všetci poslanci za ĽSNS návrh podporili.

Legislatíva, ktorú predložili poslanci z OĽaNO a Sme rodina, hovorila aj o tom, že zariadenie núdzového bývania by mohli využívať i tehotné matky v čase tehotenstva a do troch rokov od pôrodu, ak sa o dieťa osobne starajú.

Lehota na rozmyslenie o potrate sa mala predĺžiť zo 48 na 96 hodín. Poslanci to odôvodňovali tým, že žena by si mohla pokojne a bez časového tlaku premyslieť rozhodnutie umelo ukončiť tehotenstvo.

Poslanci chceli zaviesť aj osobitný príspevok vo výške 3170,14 eura pri narodení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením. Zaviesť chceli tiež tzv. kočíkovné v plnej výške aj pre štvrté dieťa v rodine.

Zákon mal vytvoriť žene možnosť požiadať o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom. Súčasťou zákona bolo aj premenovanie umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, ako aj zákaz reklamy na umelé potraty.

Anna Záborská po hlasovaní uviedla, že chýbal jeden hlas, aby zákon prešiel. Verí, že keď sa v spoločnosti bude hovoriť o pomoci hendikepovaným či ľuďom v núdzi, nezabudne sa ani na rodiny, respektíve ženy, ktoré sa „vo veľmi kritickej chvíli rozhodujú, či dieťa donosia alebo pôjdu na potrat“.

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko neschválenie návrhu privítalo s tým, že ženy na Slovensku by potrebovali dostupnejšiu antikoncepciu a zlepšenie zdravotnej starostlivosti. Mimoparlamentné KDH si zasa myslí, že je poľutovaniahodné, že v NR SR sa nenašiel dostatok poslancov na to, aby Slovensko mohlo viac pomôcť tehotným ženám.

„Naopak, umiernenejší návrh poslaneckého zákona sprevádzala namiesto vecnej neprimeraná diskusia v réžii liberálov a progresívcov, ktorí si z nej urobili politickú zbraň,“ skonštatovalo hnutie vo svojom stanovisku.

Návrh Záborskej kritizovala organizácia Amnesty International. V stanovisku uviedla, že ženy a dievčatá, ktoré chcú alebo potrebujú podstúpiť interrupciu, na ktorú majú legálny nárok, už dnes narážajú na Slovensku na viaceré škodlivé prekážky. Po schválení návrhu by sa podľa organizácie prekážky ešte znásobili.

Návrh rozdelil aj lekárov a zdravotníkov na dva tábory. Niektorí totiž vydali podporný list k zákonu, ďalší ho zasa otvorene kritizovali. Návrh, naopak, podporili desiatky mladých, ktorí v liste uviedli, že zákon priamo neobmedzuje dostupnosť potratov, ale prináša najmä mechanizmy podpory pre tehotné ženy v núdzi.