Úvod Spoločnosť Začiatok konca projektu Konšpirátori.sk? Súd nariadil vyradiť Hlavné správy zo zoznamu

Začiatok konca projektu Konšpirátori.sk? Súd nariadil vyradiť Hlavné správy zo zoznamu

Foto: Pavel Kapusta

Reklamná agentúra NetSuccess vo väčšinovom vlastníctve spoločnosti Petit Press, ktorá vydáva denník SME, prišla v roku 2016 s projektom Konšpirátori.sk, v rámci ktorého zverejnila zoznam tzv. konšpiračných spravodajských a publicistických webov a rádií na Slovensku i v Českej republike. Zdôvodňovala to snahou ochrániť inzerentov pred zadávaním reklamy na webové stránky so “sporným obsahom”.

Celkovo na zoznam zaradila až 145 informačných webov, niektoré z nich s masovým čitateľským, poslucháčskym a diváckym dosahom. Tvrdia, že stránky šíria konšpirácie, hoaxy, extrémizmus, “bludy”, rasizmus, “šarlatánstvo”, že porušujú novinársku etiku a podobne. Spoločnosť dokonca vytvorila osemnásťčlennú komisiu, ktorá má byť akýmsi garantom “odbornosti” negatívneho hodnotenia dotknutých stránok.

Pritom jej členmi sú viaceré kontroverzné osobnosti, známe svojimi extrémistickými názormi, ako napríklad spisovateľ Michal Hvorecký, stredoškolský učiteľ a aktivista Juraj Smatana, publicista a hudobník Marián Jaslovský či historička Marína Zavacká.

V komisii hodnotil iné médiá aj výkonný riaditeľ vydavateľstva Mafra Slovakia a bývalý šéfredaktor Nového Času a českého Blesku Vladimír Mužík. Tieto bulvárne denníky počas svojej existencie uverejnili bezkonkurenčné množstvo hoaxov, konšpirácií a nespočetnekrát hrubým spôsobom porušili novinársku etiku.

“Vytvorili sme zoznam webov, o ktorých členovia našej komisie majú pochybnosti o ich dôveryhodnosti a kvalite obsahu. Na týchto weboch neodporúčame inzerovať a zároveň na ne neodporúčame odkazovať z vašich portálov,” odkazujú zadávateľom reklamy autori projektu a varujú, že ak sa predsa len rozhodnú v týchto weboch inzerovať, môže to vážne poškodiť ich reputáciu, pretože ich značka je tak spájaná s obsahom a navyše tvorbu tohto obsahu priamo finančne podporujú.

Logo projektu Konšpirátori.sk (Reprodukcia: archív)

“Pomocou našej databázy tomu viete vy alebo vaša agentúra veľmi jednoducho zabrániť a nebudete spájať svoje meno so sporným obsahom a jeho tvorbou. Myslíme si totiž, že spoločenskou zodpovednosťou každej firmy je aj to, aby zvážila komu plynú príjmy z jej marketingových aktivít,” adresujú svoje naliehavé odporúčanie potenciálnym inzerentom.

Samozvaní iniciátori spomenutého zoznamu pritom nedisponujú nijakým oprávnením posudzovať spravodajskú kvalitu či dôveryhodnosť iných médií. Projekty typu Konšpirátori.sk nemajú v demokratickom systéme nijakú právnu oporu a sú priamym útokom na slobodu prejavu.

Podľa názorov zástupcov médií zaradených na “konšpiračný” zoznam má projekt v skutočnosti politické a ekonomické dôvody. Ide o to, aby sa zastavil prítok financií z reklamy do alternatívnych médií, ktoré stúpajúcou mienkotvornosťou postupne oslabujú doterajší informačný monopol mainstreamu.

Zámer zastaviť reklamu v spomenutých médiách je motivovaná aj snahou, aby mainstreamu neukrajovali z “reklamného koláča”. Preto viacerí právni odborníci za iniciatívou Konšpirátori.sk vidia praktiky nedovolenej hospodárskej súťaže.

Dôvodom je skutočnosť, že nezadávať reklamu vyzýva priamo subjekt, ktorý podniká v rovnakom segmente ako označené weby. Inak povedané, ide o neférový konkurečný boj. V tejto súvislosti je symbolické, že členom hodnotiacej komisie je aj vydavateľ a spolumajiteľ denníka SME Alexej Fulmek.

Reprodukcia: archív

Na muške projektu Konšpirátori.sk sa ocitol i tretí najčítanejší spravodajský web na Slovensku Hlavné správy. Zatiaľ ako jediný zo zoznamu sa rozhodol brániť sa súdnou cestou. “Žalovali sme spoločnosť NetSuccess a Petit Press, ako aj jednotlivých členov hodnotiacej komisie,” povedal pre napalete.sk šéfredaktor portálu Róbert Sopko. Ako dodal, redakcia sa domáhala vyradenia Hlavných správ zo zoznamu Konšpirátori.sk a ukončenia podľa nej protiprávneho konania zo strany žalovaných.

V týchto dňoch vydal Okresný súd Bratislava II neodkladné opatrenie, ktorým Hlavným správam vyhovel a nariadil vyradenie Hlavných správ zo zoznamu. Podľa Sopka však skutočný boj o spravodlivosť v súdnom konaní redakciu ešte iba čaká. Verí však, že vyhrajú. V tom prípade bude nasledovať vymáhanie náhrady škôd, ako od spoločnosti vo vlastníctve Petit Pressu, tak aj od jednotlivých členov komisie.

“Vec má tiež trestnoprávnu rovinu, ktorú takisto využijeme pri domáhaní sa našich práv. Dôverujeme advokátskej kancelárii ULC Čarnogurský Jána Čarnogurského mladšieho, ktorá nás zastupuje, a ktorá, veríme, dotiahne tento prípad vo všetkých rovinách do víťazného konca,” uviedol Sopko. Verí, že súdnym rozhodnutím sa vytvorí právny precedens, na základe ktorého sa budú môcť právne brániť aj ďalšie médiá na uvedenom zozname.

Foto: archív