Úvod Politika Začína sa vytvárať armáda Európskej únie

Začína sa vytvárať armáda Európskej únie

Foto: archív

Deväť krajín Európskej únie sa zaviazalo vytvoriť spoločnú vojenskú silu, ktorá bude fungovať mimo štruktúry NATO. Nemecko, Belgicko, Dánsko, Holandsko, Estónsko, Španielsko, Portugalsko, Spojené kráľovstvo a Francúzsko podpísali v Luxembursku návrh projektu európskej intervenčnej iniciatívy, teda vojenskej sily s možnosťou rýchleho nasadenia v krízovej situácii.

Záujem prejavilo aj Taliansko, jeho nová vláda však potrebuje čas na preskúmanie kooperácie. S nápadom prišiel francúzsky prezident Emmanuel Macron, jeho krajina je zároveň aj autorom návrhu projektu. Podľa francúzskej ministerky obrany Florence Parlyovej by sa mali najprv uskutočniť spoločné manévre, aby sa ozbrojené sily spomínaných krajín naučili spoločne postupovať.

Snaha o spoluprácu v oblasti obrany nad rámec spolupráce v NATO zapadá do projektu tzv. trvalej štruktúrovanej spolupráce v obrannej oblasti, označovanej skratkou PESCO. Vo vzťahu k Severoatlantickej aliancii by mala mať iniciatíva doplnkový charakter.

Podľa Parlyovej by mali byť Európania aj sami silní a vo väčšej miere pripravení zaručiť ochranu a suverenitu vlastných území. Nemalo by pritom ísť len o vojenské akcie, armády by mali pomáhať napríklad aj pri živelných pohromách.