Úvod Tipy & rady Zafarbite veľkonočné vajíčka prírodným spôsobom

Zafarbite veľkonočné vajíčka prírodným spôsobom

Foto: jituli blogspot.com

K Veľkej noci neodmysliteľne patrí farbenie vajíčok. Ak ich chcete neskôr konzumovať, použite iba potravinárske farby alebo prírodné postupy. Fixky, tempery, acetónové alebo anilínové farby totiž obsahujú škodlivé látky, ktoré môžu preniknúť cez škrupinu a spôsobiť zdravotné problémy.

Azda najznámejšie je farbenie nahnedo odvarom z cibuľových šupiek. Červený odtieň dosiahneme pomocou červenej repy, špenát farbí zase nazeleno. Modrú farbu získame z listov červenej kapusty.

Vajíčka môžeme navyše ozdobiť batikovaním. Stačí pred farbením prekryť miesta, ktoré majú zostať biele. Na jednoduchý pásikovaný vzor ich stačí omotať obyčajnými gumičkami.

Ak chceme iné tvary, vystrihneme ich z lepiacej pásky, prilepíme na vajce a upevníme gázou, pretože v horúcej vode by sa odlepili. Najkrajší jarný motív na veľkonočných vajíčkach sú malé lístky ďateliny, púpavy alebo petržlenová vňať.

Potrebujeme:
farebný odvar
handričku alebo gázu
bavlnky
rôzne druhy listov, tráv, kvetiniek

Na uvarené vajíčka priložíme lístky alebo inú ozdobu. Opatrne ich zabalíme do gázy, pevne previažeme povrázkom a vložíme do horúceho odvaru. Môžeme ich v ňom aj uvariť. Čím dlhšie ich necháme ponorené, tým bude farebný odtieň sýtejší. Opatrne odstránime gázu aj ozdoby a keď vajíčko uschne, môžeme ho vyleštiť látkou a olejom. Dosiahneme tak pekný lesk.

Foto: petrastepankova.cz
Foto: petrastepankova.cz