Úvod Politika Zahraničný výbor NR SR odporučil vláde nesúhlasiť s migračným paktom OSN

Zahraničný výbor NR SR odporučil vláde nesúhlasiť s migračným paktom OSN

Foto: archív

Vláda by mala zaujať nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu paktu OSN o migrácii. Vyplýva to z uznesenia z dielne poslancov SNS, ktoré schválil Zahraničný výbor Národnej rady SR. Poslanci sa ním ďalej budú zaoberať na blížiacej sa schôdzi. V uznesení sa nepíše, že by sa Slovensko nemalo zúčastniť konferencie v Marrákeši, a má odporúčací charakter.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák poslancom navrhol, aby sa Slovensko konferencie v Marrákeši zúčastnilo a podalo tam interpretatívne vyhlásenie, v ktorom povie, ako Globálny pakt OSN o migrácii chápe. Nemá totiž podľa neho zmysel hovoriť o svojich výhradách na domácej pôde, ale treba vyjadriť názor tak, aby bol súčasťou oficiálnych záznamov z konferencie. „Ak nie ste za stolom, tak ste na jedálnom lístku,“ uviedol v tejto súvislosti.

Podľa šéfa diplomacie musí Slovensko v Marrákeši jednoznačne povedať, že opatrenia v pakte berie ako návrhy a samo sa rozhodne, či niektoré z nich implementuje. „Slovensko si vyhradzuje a vždy vyhradzovalo právo definovať vlastnú legislatívu v oblasti migrácie.

Nič, čo sa nachádza v texte rámca, nezaväzuje SR k čomukoľvek. Takto poskytnutá národná interpretácia bude súčasťou oficiálnej dokumentácie z konferencie. Môže potom slúžiť ako referencia v prípade akýchkoľvek pochybností, či už právnych, alebo politických, o postoji SR,“ priblížil Lajčák.

Návrh podporila predsedníčka zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová (Most-Híd). „Myslím si, že riešenie, ktoré minister vláde ponúkol, je to najlepšie, čo môžeme urobiť,“ konštatovala. Nesúhlas, naopak, vyjadril podpredseda výboru Jaroslav Paška (SNS). „Práve tie krajiny, ktoré sú cieľom migrácie, sa od neho dištancujú. Minimálne to naznačuje, že niečo nie je v poriadku,“ poznamenal. Rozhodnutím iných krajín argumentovali aj ďalší poslanci z SaS, Smeru-SD a ĽSNS.

Foto: archív

Ministrovi tiež viacerí vyčítali, že počas procesu tvorby paktu s nimi nekomunikoval. Ten reagoval, že sa oň mali poslanci zaujímať skôr. „Ak ste ma pozvali až dnes, tak mi nevyčítajte, že som prišiel neskoro,“ vyhlásil. Text paktu bol podľa neho priebežne zverejňovaný na webovej stránke OSN a zahraničný výbor si ho mohol kedykoľvek zavolať.

Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) naznačil, že ak Slovensko nebude jediné, ktoré dokument nepodporí, a ten zároveň nie je záväzný, jediné, čo je v ohrození, je diplomatická reputácia. Osobne by však pred reputáciou uprednostnil reprezentáciu názorov občanov, ktorí majú z paktu obavy. „Nejde o diplomatickú reputáciu, ide o kredibilitu Slovenska. Buď veríme v multilateralizmus, alebo neveríme. Chcem, aby bolo Slovensko na správnej strane histórie. A tá je tam, kde sú multilateralizmus a pravidlá,“ reagoval Lajčák.

Poslanci tiež v prijatom uznesení vládu žiadajú, aby vykonala príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania paktu a jeho neprijatím SR na stretnutí v Marrákeši. Lajčák však tvrdí, že sa to nedá. „Globálny rámec bude prijatý ako záverečný dokument medzivládnej konferencie. Scenár konferencie hovorí, že dokument bude prijatý bez hlasovania, teda konsenzom. Nebude sa negociovať. Zúčastnené delegácie nebudú nič podpisovať. Dokument bude prijatý v každom prípade, pretože drvivá väčšina krajín ho podporuje,“ vysvetlil.

Na prijatí migračného paktu sa 193 členských štátov OSN dohodlo v septembri 2016. Práce na jeho texte sa začali v apríli 2017. Cieľom 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Zdôrazňuje sa v ňom nedotknuteľnosť suverenity jednotlivých krajín a ich právo na vlastnú podobu migračnej politiky.

Slovenská vláda nebude ku Globálnemu paktu OSN o migrácii pristupovať tak, aby vyvolala rozpor s Národnou radou (NR) SR. V reakcii na uznesenie parlamentného zahraničného výboru to počas návštevy Talianska avizoval šéf kabinetu Peter Pellegrini. Verí, že šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák preto vládu neopustí.

Foto: archív

„Vláda získava dôveru v Národnej rade a preto je vysoko pravdepodobné, že aj vláda bude prezentovať rovnaký postoj, aký bude prezentovať väčšina v NR SR,“ povedal Pellegrini. Ak tento názor nebude vyhovovať ministrovi Lajčákovi, bude to riešiť. „Ale zatiaľ sú to všetko hypotetické otázky, ešte taká situácia nenastala,“ poznamenal. Lajčák pre odmietnutie paktu Slovenskom pohrozil demisiou.

Pellegrini však dúfa, že Lajčák vo vláde zostane. „Budem s pánom ministrom o tom hovoriť. Bolo by veľmi zlé, ak by sme na základe takejto veci prišli o takého ministra ako máme, pretože je to človek na správnom mieste a ja ako premiér si neželám, aby opustil vládu. Samozrejme v prípade, že sa tak rozhodne, budeme musieť na to nejakým spôsobom reagovať. Máme ešte čas, uvidíme, ako rozhodne parlament,“ konštatoval.

Premiér poznamenal, že stanovisko parlamentu môže mať odporúčací charakter, keďže rozhodnutie prijíma vláda. „Na druhej strane však musím povedať, že vláda nebude k tejto veci pristupovať tak, aby vyvolala rozpor s NR SR,“ uviedol Pellegrini. Poukázal tiež na to, že na túto problematiku je názor podobný naprieč celým politickým spektrom.

Medzi opozíciou a koalíciou nevidí rozpory. „Paradoxne tu sa asi celé politické spektrum zjednotilo na jednom názore a ja ako predseda vlády nemienim nerešpektovať aj verejnú mienku a to, čo od nás chcú občania SR, a tí vyjadrujú takisto pochybnosť, zdá sa z tých reakcií, ktoré dostávame,“ zhrnul.

Pellegrini avizoval, že sa bude v tejto otázke snažiť o dosiahnutie čo najširšieho politického konsenzu. Očakáva, že parlament pakt odmietne a taký postoj bude potom prezentovať aj vláda. Myslí si, že dokument prichádza v nevhodnom čase po negatívnej skúsenosti s migračnými vlnami v Európe v posledných dvoch rokoch. Je presvedčený, že keby po nich nepanovala súčasná atmosféra, nikto by si možno ani nevšimol, že sa prijíma.

Foto: archív