Úvod ZO ZAHRANIČIA Zákaz vstupu, hlási Čína. Nepomôžu víza ani cestovné povolenie

Zákaz vstupu, hlási Čína. Nepomôžu víza ani cestovné povolenie

Foto: archív

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR upozorňuje slovenských občanov a cestujúcu verejnosť na dočasný zákaz vstupu do Čínskej ľudovej republiky. Rezort diplomacie o tom informuje na svojej oficiálnej webovej stránke.

Opatrenie je zavedené v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 a vzťahuje sa na cudzích štátnych príslušníkov, ktorí sú držiteľmi víz a povolení na pobyt v určitej kategórií do ČĽR. Obmedzenie sa týka aj držiteľov podnikateľského cestovného povolenia Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce – APEC Business Travel Card.

„Cudzí štátni príslušníci prichádzajúci do Číny z humanitárnych dôvodov, alebo s cieľom vykonávať nevyhnutné ekonomické, obchodné vedecké či technologické aktivity, budú môcť i naďalej požiadať o vízum na veľvyslanectvách alebo konzulátoch ČĽR vo svete. Vízum udelené po 28. marci umožní vstup do krajiny a nebudú sa naň vzťahovať vyššie uvedené obmedzenia,“ ozrejmilo ministerstvo.

Slovenskí občania s platnými povoleniami na pobyt v ČĽR pre prácu, osobné záležitosti, alebo zlúčenie rodiny, môžu bezplatne požiadať o čínske víza na Veľvyslanectve Čínskej ľudovej republiky v Bratislave.

Od žiadateľov sa vyžaduje, aby podpísali tlačivo zdravotného vyhlásenia, týkajúce sa žiadosti o vízum a dodržiavali opatrenia na prevenciu epidémie prijaté miestnymi vládami ČĽR po vstupe do krajiny.