Úvod Z DOMOVA Zákaz vychádzania potrvá do 14. novembra

Zákaz vychádzania potrvá do 14. novembra

Foto: archív

Zákaz vychádzania potrvá do 14. novembra. Neplatí v čase od 1.00 h do 5.00 h. Obmedzenie pohybu sa nevzťahuje na osoby s negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom na ochorenie COVID-19 z celoplošného testovania.

V okresoch, kde sa uskutoční druhé kolo testovania, bude potrebný aktuálny test. Pri pohybe v ostatných okresoch sa stačí preukázať testami z minulotýždňového plošného testovania. Predlžuje sa aj platnosť všetkých výnimiek.

Bez negatívneho testu si bude napríklad možné počas zákazu vychádzania zabezpečiť nevyhnutné základné životné potreby ako potraviny, lieky, drogériu, pohonné látky či krmivo pre zvieratá. Výnimka sa týka aj cesty do zdravotníckeho zariadenia vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného.

Bez negatívneho testu možno ísť na pohreb blízkej osoby, uzavrieť manželstvo či ísť na krst. Platí to aj pri ceste s cieľom starostlivosti o blízku osobu. Výnimka je aj na prechádzku s domácim zvieraťom do sto metrov od miesta bydliska a na cestu s cieľom starostlivosti o hospodárske zvieratá.

Rodičia budú môcť svoje deti doviesť do jaslí či do materskej školy. Výnimka zo zákazu sa týka aj cesty do školy v prípade žiakov prvého stupňa základnej školy, základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ako aj cesty do zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.