Úvod ZO ZAHRANIČIA Zakladatelia BionTechu dostanú od nemeckého prezidenta vyznamenanie za vakcínu. Na slávnosť príde...

Zakladatelia BionTechu dostanú od nemeckého prezidenta vyznamenanie za vakcínu. Na slávnosť príde aj Merkelová

Zakladatelia BioNTtechu, manželia Ugur Sahin a Özlem Türeciová. (Foto: archív)

Zakladatelia nemeckej farmaceutickej spoločnosti BioNTtech, manželia Ugur Sahin a Özlem Türeciová, dostanú štátne vyznamenanie, Rad za zásluhy Spolkovej republiky Nemecko, za boj proti pandémii nového koronavírusu. Oznámila to kancelária nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.

Steinmeier dvojicu vedcov vyznamená za to, že vakcínou proti koronavírusu, ktorú ich firma vyvinula spolu s americkou spoločnosťou Pfizer,“ v rozhodujúcej miere prispeli k zamedzeniu šírenia pandémie (COVID-19)“.

Ocenenie nemecký prezident predstaviteľom firmy BioNTech odovzdá 19. marca na ceremónii na zámku Bellevue v Berlíne, na ktorej sa zúčastní aj kancelárka Angela Merkelová. Türeciová a Sahin „spájajú základný lekársky výskum s jeho praktickým prepojením“, zdôvodnil úrad prezidenta udelenie vyznamenania.

Očkovacia látka od konzorcia BioNTech/Pfizer bola v EÚ schválená koncom decembra 2020. Podľa štúdie vykonanej v Izraeli znižuje táto vakcína riziko symptomatického priebehu ochorenia o 94 percent.

Nedávno boli ohlásené i výsledky novej britskej štúdie, podľa ktorej táto očkovacia látka výrazne znižuje i riziko nákazy, a to už po prvej z dvoch podaných dávok. Táto štúdia však zatiaľ nebola recenzovaná inými výskumníkmi.