Poslanci Národnej rady SR veľkou väčšinou odobrili vládny návrh na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky v súvislosti s ich pôsobením v NATO Force Integration Unit (NFIU). Zo 126 prítomných hlasovalo 115 za, traja proti, šesť sa zdržalo hlasovania a dvaja nehlasovali.

Základňa NATO vo Vajnoroch od roku 2016
Na základe súhlasu Národnej rady budú od budúceho roka v rámci styčného integračného tímu NATO Force Integration Units – NFIU pôsobiť v objekte kasární v bratislavských Vajnoroch vojenskí plánovači z NATO.

Vytvorenie tímu potvrdili ministri obrany členských krajín NATO vrátane slovenského ministra Martina Glváča 8. októbra tohto roku na rokovaní v Bruseli.

Vo Vajnoroch má pôsobiť 41 osôb, z nich 21 budú príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Zvyšní vojaci budú pochádzať z ďalších členských krajín NATO: z USA, Nemecka, Maďarska, Poľska, Turecka, Rumunska a Česka.

Foto: archív
Stopätnásť poslancov NR SR definitívne schválilo základňu NATO v bezprostrednej blízkosti obydlí obyvateľov hlavného mesta. (Foto: archív)

Podľa vlády úlohou NFIU je zvýšiť reakcieschopnosť NATO a uľahčiť nasadenie jednotiek veľmi rýchlej reakcie a jednotiek rýchleho nasadenia. Počiatočnú operačnú spôsobilosť by mal dosiahnuť do samitu vo Varšave v júli 2016 a plnú operačnú spôsobilosť do konca roka 2016.

Počas mieru má NFIU podľa ministerstva obrany podporovať plánovacie aktivity, dohliadať na prípravu, koordináciu a zabezpečenie hladkého príjmu koaličných vojsk NATO v prípade ich nasadenia na území Slovenskej republiky. Ich úlohou tiež bude koordinácia cvičení medzi Ozbrojenými silami SR a NATO.

ZÁSADNÝ NESÚHLAS SO ZRIADENÍM ZÁKLADNE NATO VO VAJNOROCH VYJADRILA SLOVENSKÁ NÁRODNÁ STRANA.

“SNS zaujíma dlhodobo odmietavé stanovisko k prítomnosti cudzích vojsk na našom území. Rok 1968 – keď sme boli členmi iného vojenského zoskupenia – bol pre nás dostatočným mementom,” vyhlásil ešte 20. októbra predseda SNS Andrej Danko.

Šéf SNS Andrej Danko nepriamo porovnal súhlas s prítomnosťou cudzích vojsk na území Slovenska s rokom 1968. (Foto: Michaela Kolimárová)
Šéf SNS Andrej Danko nepriamo porovnal súhlas s prítomnosťou cudzích vojsk na území Slovenska s rokom 1968. (Foto: Michaela Kolimárová)

KSS: Prejav dvojtvárnosti vládnej garnitúry
Podobný názor na zriadenie vajnorskej základne dlhodobo prezentuje aj bývalý slovenský politik a občiansky aktivista Ján Čarnogurský.

„Má tam byť oficiálne štyridsať vojakov, ale o mesiac ich už môže byť štyristo a o dva mesiace štyritisíc, aj so zbraňami. Kto zaručí, že to tak nebude?“ pýta sa niekdajší podpredseda vlády ČSFR bývalý slovenský premiér, exminister spravodlivosti a exposlanec NR SR.

„Vyzývam premiéra Roberta Fica, aby splnil svoj sľub, že základne budú na slovensku iba na základe referenda. Tak nech je o základni vo Vajnoroch referendum!“ povedal 10. októbra Čarnogurský pre portál napalete.sk.

Ján Čarnogurský vyzval premiéra Roberta Fica, aby vyhlásil o základni NATO u nás referendum. (Foto: Michaela Kolimárová)
Ján Čarnogurský vyzval premiéra Roberta Fica, aby vyhlásil o základni NATO u nás referendum. (Foto: Michaela Kolimárová)

“Je smutné, že vláda aj parlament Slovenskej republiky, ovládané sociálnou demokraciou, navrhli a schválili zriadenie tzv. integračného tímu NATO na území Slovenskej republiky. Schválili teda prítomnosť cudzích vojsk na našom území, čo nemožno vnímať inak, ako schválenie základne NATO a zároveň základne USA,” napísala vo svojom vyhlásení Komunistická strana Slovenska a vyjadrila zásadný nesúhlas s týmto rozhodnutím.

KSS VNÍMA SÚHLAS SO ZÁKLADŇOU AKO ZRADU NÁŠHO NÁRODA, AKO POPRETIE NAŠEJ HISTORICKEJ TRADÍCIE A NÁRODNEJ IDENTITY.

“Žiaľ, je to prejav dvojtvárnosti súčasnej vládnej garnitúry. Niet pochýb o tom, že aj vojenské základne takéhoto typu sú zbytočnou provokáciou Ruskej federácie. Zvyšujú napätie a destabilizujú situáciu v stredoeurópskom regióne,” píše sa ďalej vo vyhlásení slovenských komunistov.

Podpredseda KSS Jalal Suleiman je jedným z najangažovanejších bojovníkov proti prítomnosti NATO na Slovensku. (Foto: Michaela Kolimárová)
Podpredseda KSS Jalal Suleiman je jedným z najangažovanejších bojovníkov proti prítomnosti NATO na Slovensku. (Foto: Michaela Kolimárová)

Ruské rakety by zrovnali Vajnory aj Raču so zemou
Počas rozpravy v NR SR pred schválením súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území SR vystúpil aj poslanec za OĽaNO Igor Hraško, ktorý kritizoval premiéra Fica v súvislosti so súhlasom vlády so zriadením NFIU a s jeho minuloročným vyhlásením, že nepripustí nijakú základňu NATO na Slovensku, aj keby ho to malo stáť odchod z politiky.

Doplnil, že hoci je NFIU nazývaná logistickým centrom, v podstate ide o základňu, ktorá sa počas prípadného konfliktu stane vojenským cieľom protivníka.

HRAŠKO UPOZORNIL, ŽE RUSKÁ ARMÁDA DISPONUJE RAKETAMI S DOLETOM VÄČŠÍM AKO 1 500 KILOMETROV.

“V odôvodnení návrhu na zriadenie základne vo Vajnoroch sa píše o zvýšenej reakcieschopnosti NATO. O akej reakcieschopnosti to hovoríme, keďže tieto rakety majú údajne celkom slušnú rýchlosť, a keď ich pustia na naše logistické centrum, za krátky čas zrovnajú so zemou Vajnory, Raču a zasiahnu aj ďalšie časti Bratislavy.”

Pozrite si hlasovanie poslancov NR SR o zriadení základne NATO vo Vajnoroch

Z diskusie o návrhu na zriadenie základne vo Vajnoroch deň pred hlasovaním v NR SR:

5 komentárov

  1. Pán premier,uvedomujete si,že ste nás opäť raz podviedol?Vyhlasili ste,že ak by sa mala vytvoriť základňa inej armády na Slovensku,tak vyvoláte referendum.Dnes je to logistické cuntrum,ale zajtra už tu môžeme mať niekolko tisíc vojakov armády USA.Už Vám neverím.

  2. Zásadne nesúhlasím s vytvorením základne NATO vo Vajnoroch. Pre rôzne blbosti sa vyžaduje hlasovanie v referende a teraz, keď ide o takúto závažnú vec, tak jednoducho referendum obídete?

  3. Slovensko se zase zaprodalo .Je to sok pro narod toto dovolit .Postupne to bude pokracovat manevry americkych vojsk a municni sklady pro NATO a jak v Nemecku nuklearni hlavice zamerene proti Rusku .Slovenska vlada zradila slovaky ze toto sopustila .Podvratila tak pratelstvi vuci Rusku a hloubeji se zaprodala agresorum NATO pro jejich zamereni proti Rusku .Totose nemelo stat a poslanci maji hromadne pochlebovacsky postoj a souhlas s politikou USA .Zaprodavaji Slovensko fasizmi .

Comments are closed.