Úvod Z DOMOVA Zálohovanie sa na Slovensku ujalo – ľudia vrátili už 440 miliónov nápojových...

Zálohovanie sa na Slovensku ujalo – ľudia vrátili už 440 miliónov nápojových obalov

Foto: archív

Na Slovensku sa od začiatku roka vyzbieralo zhruba 440 miliónov zálohovaných nápojových obalov. Výrazne kleslo množstvo plastových fliaš a plechoviek v triedenom zbere, ukázali to výsledky aktuálnej analýzy organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-Pack. Médiá o tom informovala riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému Lucia Morvaiová.

V žltých nádobách na triedený zber výrazne klesol počet nápojových obalov. Hmotnostný pokles plastových fliaš predstavuje podľa Mareka Brinzíka z OZV Natur-Pack 85,4 percenta. „Pri objemovom vyjadrení je to ešte väčší pokles.

Kým v roku 2021 zaberali nápojové obaly z plastov v priemere až 30,4 percenta, do polovice roka 2022 poklesla táto hodnota na 4,15 percenta, čo predstavuje pokles o 86,3 percenta,“ uviedol s tým, že pri plechovkách zistili podobný pokles.

„Na základe najnovších dát a analýz však vidíme, že zálohovanie si v krátkom čase našlo svojich podporovateľov,“ podotkla Morvaiová. Cieľom zálohovania je dosiahnuť 90-percentnú návratnosť predaných nápojových obalov do roku 2025, recyklovať ich a využiť pri výrobe nových plastových fliaš a plechoviek.

Na Slovensku je momentálne registrovaných 2771 odberných miest, z toho je 2070 zálohomatov a 701 ručných skenerov. Zálohovanie funguje od 1. januára. Zálohujú sa všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do troch litrov. Výnimku tvoria obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu.