Úvod ZO ZAHRANIČIA Zámer Švédska vstúpiť do NATO nie je namierený proti Rusku, tvrdí Anderssonová

Zámer Švédska vstúpiť do NATO nie je namierený proti Rusku, tvrdí Anderssonová

Foto: archív

Švédska premiérka Magdalena Anderssonová vyhlásila, že zámer jej krajiny vstúpiť do NATO nie je namierený proti Rusku. Podľa jej slov ide o najlepší spôsob, ako zaistiť bezpečnosť Švédska v zásadne zmenenej situácii, ktorú vyvolala vojna na Ukrajine. Premiérka vyjadrila presvedčenie, že by Švédsko malo podať žiadosť o členstvo spoločne s Fínskom.

„V Európe sa zásadne zmenilo bezpečnostné prostredie. Musíme riešiť najmä to, ako najlepšie ochrániť Švédsko, keďže Kremeľ demonštroval, že je pripravený použiť silu na dosiahnutie politických cieľov,“ povedala Anderssonová na mediálnom brífingu v Štokholme.

Pred novinárov predstúpila po tom, ako jej vládna sociálnodemokratická strana, ktorá sa celé desaťročia zasadzovala za zachovanie tradičnej švédskej neutrality, oficiálne podporila podanie žiadosti o vstup do NATO.

„Najlepší spôsob, ako zaistiť bezpečnosť Švédska je teraz požiadať o členstvo v NATO a urobiť to spoločne s Fínskom,“ vyhlásila švédska premiérka, podľa je toto rozhodnutie výsledkom dôkladných úvah a analýz.

Len niekoľko hodín predtým fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová oznámili, že ich krajina podá v nasledujúcich dňoch prihlášku do NATO. Rusko vníma snahu oboch severských krajín o vstup do aliancie s veľkou nevôľou a oznámil, že podnikne primerané protiopatrenia.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg opakovane avizoval, že Fínsko aj Švédsko budú v aliancii vítané „s otvorenou náručou“. Rozšírenie však musia jednomyseľne schváliť všetky členské krajiny vrátane Turecka, ktoré má k vstupu Švédska a Fínska do NATO výhrady pre podporu tureckých a kurdských teroristických skupín.