Úvod Ekonomika Zamestnanci sú vraj drahí, firmy prechádzajú na roboty

Zamestnanci sú vraj drahí, firmy prechádzajú na roboty

Foto: archív

Firmám sa pre čoraz vyššiu cenu práce v niektorých profesiách neoplatí zamestnávať ľudí. Legálne zohnať lacnú pracovnú silu je dnes už takmer nemožné a na trhu víťazí ten, kto sa zaobíde bez nej. Výrobcovia továrenských robotov a automatických liniek majú zelenú.

Za trendom digitalizácie a automatizácie nie je len nízka nezamestnanosť – ľudia sú jednoducho drahí. Pracovnú silu predražuje aj preberanie zamestnancov konkurenciou. Mnohé firmy priznávajú, že zvažujú prepúšťanie a namiesto zamestnancov si plánujú zaobstarať automatické linky. Manuálna práca by tak v najbližších rokoch mohla byť vo výrobe a dokonca aj administratíve v značnej miere odstránená.

Nahradiť by ju mala robotizácia a digitalizácia. Firmy si od tohto kroku okrem zníženia nákladov sľubujú aj nižšiu chybovosť. Napríklad v poľnohospodárstve nahrádza mechanizácia predovšetkým sezónnych nekvalifikovaných brigádnikov. Stroje sú vraj nielen rýchlejšie, ale aj šetrnejšie k rastlinám a stromom.

Podľa niektorých odborníkov sa však rýchlosť trendu robotizácie preceňuje. Firmy by si mali uvedomiť, že musia vyriešiť napríklad kontrolné systémy, bezpečnosť aj prepojenie na ďalšie stroje. Je však fakt, že stroj okrem vyššej rýchlosti a presnosti môže na rozdiel od človeka pracovať nepretržite, keďže nebýva chorý a nemá ani dovolenku. Pri trojzmennej prevádzke tak dokáže nahradiť minimálne troch ľudí.

Foto: archív