Úvod Politika Zamora: USA budú pri svojom umieraní zabíjať

Zamora: USA budú pri svojom umieraní zabíjať

Foto: Pavel Kapusta

Washington stráca pozíciu hegemóna a odovzdáva svoje miesto Eurázii, ktorú prestavalo Rusko, Čína a India, zatiaľ čo Európska únia sa stala bezvýznamným hráčom. USA sa však tak jednoducho nevzdajú, a preto budú pri svojom “umieraní zabíjať ostatných”.

Takúto nepríjemnú diagnózu stanovil USA vo svojej novej knihe Polyfónne rekviem za Západ Augusto Zamora, odborník na medzinárodné právo a medzinárodné vzťahy, pracujúci na Autonómnej univerzite v Madride a na Národnej autonómnej univerzite v Nikarague; a tiež ako hosťujúci profesor na niekoľkých ďalších univerzitách Európy a Latinskej Ameriky.

Vo svojom interview pre tlačovú agentúru Sputnik vedec upozornil, aby sme sa nenechali oklamať súčasným rastom ekonomiky v USA, a vysvetlil, že Washington sa dostal do slepej uličky. Zamora uviedol, že počas prvých desaťročí po 2. svetovej vojne patrilo USA 50 percent svetového HDP. “Je to jediná krajina, ktorá neutrpela vojnou a okrem toho dokázala vďaka nej uzavrieť miliónové zmluvy.“

“Teraz na USA pripadá podiel iba 18 percent. Čína sa už stala prvou obchodnou veľmocou na svete. Rusko vytlačilo USA z miesta prvého svetového vývozcu pšenice a čoskoro ich predbehnite aj na trhu s vývozom ďalších obilnín,” uviedol odborník a zdôraznil tiež, že súčasný štátny dlh krajiny dosiahol obrovskú hodnotu 104 percent z HDP.

Medzitým Moskva, Peking a Dillí “prekresľujú celú ekonomickú, obchodnú a geostrategickú mapu Eurázie”, predovšetkým vďaka rozvoju obchodných koridorov typu Novej hodvábnej cesty, Severnej námorné cesty a koridorov medzi Ruskom, Indiou a Iránom. Podľa vedcovho pozorovania táto prestavba obíde USA, krajinu, ktorá sa nevzdá svojich pozícií mierovou cestou.

Donald Trump. (Foto: archív)

“Washington neuvažuje o nijakej možnosti mierového riešenia alebo vyjednávania. Všetky jeho vyhlásenia smerujú k vojenskému scenáru. Všetok ich obranný program je zameraný na vývoj bojovej techniky, ktorá by im umožnila prekonať Čínu aj Rusko,” vysvetlil Zamora.

Vedec zdôraznil, že Trumpov pokyn, aby počet vojenských námorných lodí bol zvýšený na 350, rovnako ako plán zvyšovať vzdušný potenciál takmer o tretinu, zapadajú do tohto programu: “Američania vytvorili dva plány, aby zaútočili súčasne na Rusko aj na Čínu. V Európe by NATO mohlo vziať na seba útok na Rusko. Druhý plán spočíva v útoku USA na Čínu v Tichom oceáne.“

V tomto kontexte odborník vyjadril sklamanie z rokovania Európskej únie, ktorá bola Spojenými štátmi “roztrhaná” vo vojenskom a geostrategickom zmysle. “Predpokladám, že ak sa aliancia neoslobodí od jarma USA, nestane sa nezávislým orgánom a neprehodnotí svoje vzťahy s Ruskom a Euroáziou, Európska únia a nakoniec aj celý Západ budú zničené a zmiznú z medzinárodnej scény v prípade konfliktu,” uzavrel Zamora.