Úvod Zaujímavé Zanedbávanie spánku sa nevypláca

Zanedbávanie spánku sa nevypláca

Foto: archív

Počas spánku sa regeneruje celý organizmus. Je dôležitý nielen pre obnovu fyzických a psychických síl, ale aj pre metabolické procesy prebiehajúce v našom organizme. Aby sme mohli cez deň podávať dobrý výkon, oddýchnuť si musí predovšetkým mozog.

Ten prechádza počas spánku procesom čistenia a odstraňuje všetko, čo je pre nás nepotrebné. Ak spíme málo, nemá čas zbaviť sa odpadu, čo môže spôsobiť rôzne neurologické ochorenia.

Kvalitný spánok je aj najlepšou prevenciou pred zabúdaním. Mozog si v noci prehráva všetko, čo sme zažili počas dňa, čím obnovuje v našej pamäti spomienky. Práve počas spánku sa posilňuje spojenie medzi neurónmi v mozgu, dôležité pre pamäť.

Ak mozog nie je oddýchnutý, nedokážeme sa cez deň dobre sústrediť ani uvažovať. Ľudia trpiaci nedostatkom spánku majú obmedzený výkon a vedci ich stav prirovnávajú k alkoholickému opojeniu.

A nielen to. Nedostatok spánku, ponocovanie alebo skoré ranné vstávanie urýchľujú starnutie a zvyšujú riziko vzniku onkologických aj srdcových ochorení, infekcií či dokonca obezity. Zanedbávanie spánku sa teda nevypláca.