Úvod Z DOMOVA Zaočkovať by sa dalo až 70 percent voličov OĽaNO

Zaočkovať by sa dalo až 70 percent voličov OĽaNO

Foto: archív

Slovenská akadémia vied (SAV) iniciovala na vzorke tisíc respondentov prieskum o ochote slovenských občanov dať sa zaočkovať proti chorobe COVID-19. Má z neho vyplývať, že ochota zúčastniť sa vakcinácie výrazne vzrástla.

Kým v decembri 2020 by sa vraj dalo zaočkovať 22,3 percenta respondentov, na prelome januára a februára to už je 39,8 percenta. Na otázku „Dnes sú dostupné vakcíny na nový koronavírus schválené EÚ, plánujete sa dať zaočkovať?“ 25,7 percenta odpovedala neviem a viac 33,5 percenta očkovanie odmieta.

Ochotu dať sa zaočkovať majú väčšmi deklarovať muži, ako ženy. Výrazne ochotnejší podrobiť sa očkovaniu sú opýtaní z Bratislavského kraja (54,8 percenta) a Bratislavy (58 percent). Ochotu zaočkovať sa má podľa prieskumu ovplyvňovať aj politický názor ľudí.

Respondenti, ktorí by volili vládne strany, majú byť ochotnejší dať sa zaočkovať (najviac sa chcú dať očkovať voliči strany OĽaNO – až 70,4 percenta) ako voliči opozičných strán, ktorí zväčša očkovanie odmietajú (najviac voliči ĽSNS, spomedzi ktorých by sa dalo zaočkovať iba 8,2 percenta).

Významný nárast ochoty dať sa zaočkovať podľa SAV okrem iného súvisí s narastajúcimi obavami z ochorenia COVID-19 i hojne propagovaným začiatkom vakcinácie u nás. Obavy z nákazy mohutne šíria mainstreamové médiá a vo svojich mediálnych výstupoch ich zdôrazňuje vláda.