Úvod ZO ZAHRANIČIA Západ nevyužil šancu vyhnúť sa vojne na Ukrajine, vyhlásil Lavrov

Západ nevyužil šancu vyhnúť sa vojne na Ukrajine, vyhlásil Lavrov

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Západ mal reálnu šancu vyhnúť sa vojne na Ukrajine, no nevyužil ju: rozhodol sa odmietnuť ruské návrhy na zastavenie rozširovania Severoatlantickej aliancie a súhlasil so špeciálnym bezpečnostným statusom pre Ukrajinu. Vyhlásil to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Šéf ruskej diplomacie na mediálnom brífingu v Moskve zároveň uviedol, že Spojené štáty a NATO sú priamo zapojené do vojny na Ukrajine, pretože podporujú Kyjev. „Nehovorte, že USA a NATO sa nezúčastňujú na tejto vojne – zúčastňujete sa na nej priamo. Nielen tým, že dodávate zbrane, ale aj cvičením vojakov. Cvičíte ukrajinskú armádu na svojom území,“ povedal Lavrov.

Práve dodávaním západných zbraní na Ukrajinu Lavrov odôvodnil ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. „Ochromujeme energetické zariadenia na Ukrajine, umožňujúce Západu dodávať smrtonosné zbrane na Ukrajine na zabíjanie Rusov,“ vyhlásil.

Zároveň upozornil, že je nutné sa vyhnúť akejkoľvek konfrontácii medzi jadrovými veľmocami vrátane použitia konvenčných zbraní. „Takáto eskalácia by sa mohla stať nekontrolovateľnou,“ uviedol Lavrov.

Moskva je však podľa šéfa ruskej diplomacie pripravená počúvať, ak chce niekto usporiadať rokovania o Ukrajine. Lavrov pritom označil tvrdenia Ukrajiny, že Rusko chce usporiadať rokovania, aby získalo čas na preskupenie a prestavbu svojej armády, za absurdné.