Úvod ZO ZAHRANIČIA Západ a Rusko sú stále bližšie k jadrovej konfrontácii, upozornil Šojgu

Západ a Rusko sú stále bližšie k jadrovej konfrontácii, upozornil Šojgu

Foto: archív

Ruský minister obrany Sergej Šojgu varoval, že Západ a Rusko delí od možnej jadrovej konfrontácie stále menej krokov. Šojgu takto reagoval na oznámenie Veľkej Británie, že Ukrajine dodá medzinárodne zakázanú muníciu s ochudobneným uránom.

Podľa ministra Moskva na to bude reagovať. Šojgu pripomenul, že takúto muníciu už Západ nasadil v konflikte v Kosove a malo to vážne zdravotné následky aj pre tých, ktorí ju použili. Ruský minister tiež vyhlásil, že „každá vojna sa končí mierom.“

O tom, že Londýn v rámci svojej vojenskej pomoci plánuje dodať Kyjevu aj muníciu s ochudobneným uránom, informovala námestníčka britského ministra obrany Annabelle Goldieová. Vysvetlila, že „takéto strely sú veľmi účinné pri zasahovaní moderných tankov a obrnených vozidiel“.

Ruský prezident Vladimir Putin následne deklaroval, že Moskva bude nútená reagovať na takéto dodávky. Podľa neho zaslanie munície s ochudobneným uránom zo strany Londýna ukazuje, že Západ má v úmysle „bojovať proti Rusku do posledného Ukrajinca nie slovami, ale skutkami“.