Úvod ZO ZAHRANIČIA Západ sa snaží militarizovať juhovýchodnú Áziu, upozornil Lavrov

Západ sa snaží militarizovať juhovýchodnú Áziu, upozornil Lavrov

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že Západ militarizuje juhovýchodnú Áziu v snahe obmedziť vplyv Moskvy a Pekingu. Vyjadril sa tak na mediálnom brífingu na záver samitu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v kambodžskom meste Phnom Pénh.

Lavrov kritizoval USA za ich konanie v oblasti, ktorú Rusko aj Západ považujú za potenciálny priestor strategických geopolitických bojov v nadchádzajúcich desaťročiach. „Spojené štáty a ich spojenci v NATO sa snažia ovládnuť tento priestor,“ povedal Lavrov novinárom.

Stratégia šéfa Bieleho domu Joea Bidena v oblasti Indo-Pacifiku je podľa neho pokusom obísť „inkluzívne štruktúry“ pre regionálnu spoluprácu a jej súčasťou má byť „militarizácia tohto regiónu so zjavným zameraním sa na obmedzenie ruských a čínskych záujmov v Ázijsko-pacifickom regióne“.

Prezident USA Joe Biden lídrom juhovýchodnej Ázie na samite povedal, že Washington sa zaviazal vybudovať „Indo-Pacific, ktorý je slobodný a otvorený, stabilný a prosperujúci a odolný a bezpečný“.

Hoci USA ani Rusko nepatria do desaťčlenného združenia ASEAN, na rokovaniach v Phnom Pénh sa okrem ich zástupcov zúčastnili aj ďalší svetoví lídri. Biden avizoval, že na stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom načrtne „červené línie“.

Ruský prezident Vladimir Putin považuje Rusko a Čínu ako lídrov v globálnom boji proti postsovietskej celosvetovej dominancii Washingtonu a Západu. Spojené štáty zasa označujú Čínu a Rusko za dve hlavné globálne hrozby.