Úvod Ekonomika Západ stráca ekonomické opraty sveta

Západ stráca ekonomické opraty sveta

Foto: archív

Spoločnosť PwC sa v dlhodobej prognóze zameriava na to, ako bude vyzerať svet z hľadiska ekonomiky v roku 2050. V správe s názvom Dlhodobá predpoveď: Ako sa globálny ekonomický poriadok zmení do roku 2050? zoradila krajiny na základe ich hrubého domáceho produktu (HDP) podľa parity kúpnej sily. Paritu kúpnej sily používajú makroekonómovia na porovnanie ekonomickej produktivity a životnej úrovne medzi krajinami v určitom časovom období.

Prognóza ukazuje, že svet sa do roku 2050 výrazne zmení. Strata pozície USA a len tri krajiny západnej civilizácie v prvej desiatke predpovedajú úpadok moci Západu. V prvej svetovej osmičke bude podľa štúdie dokonca len jediná západná krajina. Ekonomické opraty sveta tak postupne preberajú krajiny z iných civilizačných okruhov.

Medzi kľúčovými zisteniami štúdie je fakt, že svetová ekonomika by sa do roku 2050 mohla viac ako zdvojnásobiť, čo ďaleko prevyšuje rast obyvateľstva. Umožní to pokračujúce zvyšovanie produktivity vďaka technológiám.

Rozvíjajúce sa trhy by mohli v priemere rásť približne dvakrát rýchlejšie ako vyspelé ekonomiky. Výsledkom je, že šesť zo siedmich najväčších ekonomík na svete v roku 2050 bude podľa štúdie z radov rozvíjajúcich sa ekonomík.

Najsilnejšie ekonomiky sveta v roku 2050 podľa prognózy PwC:

10. Spojené kráľovstvo
9. Nemecko
8. Japonsko
7. Mexiko
6. Rusko
5. Brazília
4. Indonézia
3. USA
2. India
1. Čína