Úvod ZO ZAHRANIČIA Západní lídri majú na rukách krv, vyhlásil Volodin

Západní lídri majú na rukách krv, vyhlásil Volodin

Viačeslav Volodin. (Foto: archív)

Západní lídri majú krv na rukách za podporu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, čo viedlo k vytvoreniu teroristického štátu, vyhlásil predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin. Ako dodal, zabitie novinára a vojenského blogera Vladlena Tatarského v Petrohrade bolo teroristickým činom spáchaným Ukrajinou.

„Podporovanie kyjevských úradov zo strany Washingtonu a Bruselu viedlo k vytvoreniu teroristického štátu v centre Európy,“ napísal Volodin na sociálnej sieti. „Krv mŕtvych a zranených spočíva na rukách Bidena, Macrona, Scholza a ďalších lídrov, ktorí podporujú Zelenského režim,“ pokračoval Volodin.

Šéf Štátnej dumy pred týždňom navrhol zakázať činnosť Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Rusku, ktorý vydal zatykač na Putina za údajné vojnové zločiny na Ukrajine. Akákoľvek podpora a pomoc tejto inštitúcii v Rusku by podľa neho mala byť trestateľná na základe zákona.

Ruskí predstavitelia už upozornili, že akýkoľvek pokus zadržať Putina by predstavoval vyhlásenie vojny jadrovej veľmoci. Rusko rovnako ako USA , Čína, Turecko či India nie je zmluvnou stranou dohody o zriadení ICC.

Tatarskij, vlastným menom Maxim Fomin, prišiel o život v nedeľu pri výbuchu v jednej z petrohradských kaviarní. Výbušnina bola nastražená vnútri busty s jeho podobizňou, ktorú mu odovzdala mladá Petrohradčanka Darja Trepovová. Zranenia utrpelo viac ako 30 ľudí, z toho viacerí vážne. Vyšetrovací výbor RF (Sledkom) trestné stíhanie vo veci vraždy preklasifikoval na teroristický čin.

Tatarskij bol jedným z najznámejších ruských vojenských korešpondentov, píšucich o vojne na Ukrajine, ale aj o súvisiacom dianí v samotnom Rusku. Jeho účet na sociálnej sieti Telegram sledovalo viac ako 560.000 ľudí.