Úvod ZO ZAHRANIČIA Zastavenie dodávok ruského plynu by malo drastické následky na nemeckú ekonomiku, tvrdí...

Zastavenie dodávok ruského plynu by malo drastické následky na nemeckú ekonomiku, tvrdí šéf Mercedesu

Foto: archív

Generálny riaditeľ nemeckej automobilky Mercedes-Benz Ola Källenius varoval pred drastickými dôsledkami, keby Rusko prestalo zásobovať krajinu zemným plynom v reakcii na sankcie Západu proti Moskve za inváziu na Ukrajinu.

„Ak by sa dodávky plynu zastavili, malo by to drastické následky na mnohé časti nemeckej ekonomiky,“ povedal Källenius na online valnom zhromaždení. Mercedes-Benz podľa neho potrebuje plyn na výrobu i vykurovanie výrobných hál. Nemecká spolková sieťová agentúra automobilke zatiaľ nenaznačila, ako sa jej dotkne prípadný prídelový systém, uviedol Källenius.

Ak by totiž Nemecko čelilo nedostatku plynu, za distribúciu by bola zodpovedná práve táto agentúra. A stále nie je jasné, ktoré firmy by sa museli v prípade núdze zaobísť bez plynu. Automobilka so sídlom v Stuttgarte je v kontakte s nemeckými úradmi a pripravuje možné kroky na zníženie vlastnej spotreby plynu, dodal.

Källenius akcionárom povedal tiež, že ropné embargo by síce priamo neovplyvnilo produkciu vozidiel značky Mercedes-Benz, mohlo by však ovplyvniť dodávateľov a logistické spoločnosti.

Rusko-ukrajinská vojna podľa vedenia automobilky zhoršuje problémy s dodávkami niektorých komponentov. Firma spolupracuje s dodávateľmi z Ukrajiny, odkiaľ okrem iného odoberá káblové zväzky, uviedol Källenius. V Rusku boli výroba a predaj prerušené, ale automobilka stále obsluhuje zákazníkov s existujúcimi lízingovými a finančnými zmluvami.

Ruský a ukrajinský trh sa donedávna podieľali zhruba dvomi percentami na obchodných výsledkoch Mercedesu. „Dodržiavame sankcie,“ povedal finančný riaditeľ Harald Wilhelm s odkazom na západné represívne opatrenia proti Rusku.