Úvod Spoločnosť Zastrelil sa Ukrajinec, ktorý mal zostreliť malajzijský boeing

Zastrelil sa Ukrajinec, ktorý mal zostreliť malajzijský boeing

Vladyslav Vološyn. (Foto: archív)

Na Ukrajine sa zastrelil bývalý ukrajinský pilot, ktorého Rusko obviňovalo z útoku na civilný Boeing 777 leteckej spoločnosti Malaysia Airlines z roku 2014. Informovali o tom ukrajinské médiá i rozhlasová stanica Echo Moskvy. Podľa nich sa 29-ročný bývalý pilot postrelil do hlavy. Na následky zranení neskôr v nemocnici zomrel.

Vladyslav Vološyn slúžil v ukrajinskej armáde ako pilot bojového lietadla Su-25 a zúčastnil sa aj na vojenskej operácii ukrajinskej armády v Donbase, kde podnikol 33 bojových misií a dostal vyznamenanie Za odvahu. Jeho meno sa stalo známym po tom, ako sa koncom roku 2014 v celom rade ruských médií objavila informácia, že práve Vološyn v júli roku 2014 počas letu nad Donbasom zostrelil malajzijský boeing s 298 osobami na palube, čo mali potvrdzovať aj zverejnené družicové snímky.

Táto verzia bola neskôr odborníkmi odmietnutá ako technicky nemožná, keďže Su-25 vraj nemohlo letieť v takej výške ako civilné lietadlo letu MH 17, keď prišlo k incidentu. Medzinárodný vyšetrovací tím dospel k záveru, že malajzijské lietadlo bolo zasiahnuté raketou zem-vzduch typu BUK pochádzajúcou zo zbraňového systému, ktorý proruskí separatisti dostali z Ruska, nepredložila však nijaké dôkazy.

Moskva popiera akúkoľvek zodpovednosť za tento incident a spojenie s protivládnymi separatistami na Ukrajine. Ruské médiá v tejto súvislosti upozornili na neobjektívne a spolitizované vyšetrovanie havárie, ktoré zapadá do hysterickej protiruskej kampane Západu.

Vološyn pred časom odišiel z armády do civilu, pričom vo svojich neskorších príspevkoch na sociálnych sieťach naznačil, že ho k tomu viedlo množstvo neriešených problémov v ozbrojených silách. V poslednom období bol poverený výkonom funkcie riaditeľa medzinárodného letiska v Mykolajive, ktorého výstavba momentálne vrcholí.

Miesto dopadu zostreleného malajzijského boeingu. (Foto: archív)