Úvod Politika Zatkli palestínsku tínedžerku, ktorá fackala vojakov

Zatkli palestínsku tínedžerku, ktorá fackala vojakov

Foto: archív

Izraelská armáda zatkla pri nočnej razii 17-ročné palestínske dievča, ktoré na videu zverejnenom na sociálnych sieťach fackala a udierala izraelských vojakov. Nočná razia vyvolala na sociálnych sieťach kritiku armádnych akcií, pokým v Izraeli vojakov chválili za to, že na tínedžerku nereagovali.

Na videu je vidieť, ako Ahid Tamímíová fackala, udierala a kopala do dvoch izraelských vojakov v predjordánskej dedine Nabí Sálih, pričom vojaci sa väčšinou zdržali odvetných úderov.

Armáda tínedžerku zatkla v nočných hodinách v jej dome s tým, že je podozrivá z útoku a účasti na „násilných nepokojoch“, pri ktorých hádzali na izraelských vojakov kamene.

Rodina Tamímíovcov je známa Izraelu aj medzinárodným pozorovateľom izraelsko-palestínskeho konfliktu, keďže organizuje každý týždeň demonštrácie od roku 2009 po tom, ako armáda obmedzila Palestínčanom prístup na neďaleké územia.

V roku 2012 turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ocenil Ahid Tamímíovú, keď sa jej fotografia, ako ukazuje zovretú päsť izraelskému vojakovi, stala virálnou a šírila sa po celom svete.

Počas protestov členovia rodiny Tamímíovcov prišli o život a zatýkala ich polícia. Izraelskí komentátori rodinu kritizovali, že posiela maloletých do nebezpečných situácií, pripomína agentúra DPA.