Úvod ZO ZAHRANIČIA Zatknutej Kailiovej pozastavili právomoci podpredsedníčky EP, poslaneckej imunity sa vzdať nechce

Zatknutej Kailiovej pozastavili právomoci podpredsedníčky EP, poslaneckej imunity sa vzdať nechce

Eva Kailiová. (Foto: archív)

Právomoci podpredsedníčky Európskeho parlamentu (EP) Evy Kailiovej, ktorá je vyšetrovaná pre korupciu a pranie špinavých peňazí, boli pozastavené. Informovali o tom západné spravodajské agentúry.

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová sa rozhodla s okamžitou platnosťou pozastaviť všetky právomoci, povinnosti a úlohy, ktoré boli delegované na Evu Kailiovú vo funkcii podpredsedníčky EP. Metsolová na sociálnej sieti napísala, že parlament „je nezlomný v boji proti korupcii“ a dodala, že urobia všetko, čo je v ich silách, aby „boli nápomocní spravodlivosti“.

Podľa dostupných informácií belgická polícia zatkla Kailiovú len niekoľko hodín po tom, ako boli zadržané ďalšie štyri osoby. Najmenej traja z nich boli buď talianski občania, alebo pochádzali z Talianska.

Kailiová je partnerkou jedného zo štyroch zadržaných, Francesca Giorgiho, asistenta jedného z poslancov zo skupiny socialistov a demokratov v europarlamente, uviedol zdroj z belgickej prokuratúry.

Zatknutý bol údajne aj bývalý taliansky europoslanec Pier-Antonio Panzeri, ktorý pôsobil v EP v rokoch 2004 -2019. Talianske médiá v sobotu informovali, že v Taliansku boli aj zadržané Panzeriho manželka a dcéra. Belgická prokuratúra nezverejnila totožnosť podozrivých ani krajinu, ktorá ich mala korumpovať.

Dotyčnou krajinou myl byť podľa niektorých mediálnych zdrojov Katar, ktorý sa podľa vyšetrovateľov niekoľko mesiacov pokúša nelegálne ovplyvniť ekonomické a politické rozhodnutia EP prostredníctvom platieb v hotovosti alebo darov pre vysokopostavených predstaviteľov europarlamentu.

K zatknutiu podozrivých prišlo po sérii razií v Bruseli, pri ktorých sa podľa belgických prokurátorov našlo 600.000 eur v hotovosti. Polícia zaistila aj počítače a mobilné telefóny. Belgický denník L’Echo informoval, že v Kailiovej dome v Bruseli, ktorý polícia prehľadala po tom, ako jej otca prichytila s kufrom s veľkou sumou peňazí, sa našlo „niekoľko tašiek plných bankoviek“.

Grécke médiá priniesli správy o vylúčení Kailiovej zo strany Panhelénske socialistické hnutie (PASOK). Kailiovej politická skupina v europarlamente – Progresívna aliancia socialistov a demokratov oznámila, že s okamžitou platnosťou pozastavuje jej členstvo v skupine, a to „v reakcii na aktuálne vyšetrovanie“.

Predseda PASOK Nikos Andrulakis v sobotu na sociálnej sieti oznámil, že v rámci strany prevláda názor, aby sa Kailiová vzdala i mandátu v EP. Kailiová sa však „v tejto chvíli nechce vzdať svojho kresla, pretože vie, že by to znamenalo stratu poslaneckej imunity,“ uviedol podľa agentúry AFP iný zdroj zo strany PASOK.