Úvod ZO ZAHRANIČIA Zatknutie Putina v zahraničí by znamenalo vyhlásenie vojny Rusku, upozornil Medvedev

Zatknutie Putina v zahraničí by znamenalo vyhlásenie vojny Rusku, upozornil Medvedev

Dmitrij Medvedev. (Foto: archív)

Pokus o zatknutie ruského prezidenta Vladimira Putina v zahraničí na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu (ICC) by Moskva považovala za vyhlásenie vojny Rusku. Upozornil na to bývalý ruský prezident a podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev.

„Predstavme si situáciu… Súčasná hlava jadrového štátu prichádza povedzme na územie Nemecka a zatknú ju. Čo to je? Vyhlásenie vojny Ruskej federácii,“ povedal Medvedev, . Dodal, že v takom prípade by boli ruské rakety vypálené na „Bundestag, kanceláriu spolkového kancelára a podobne“. Podľa neho však k zatknutiu Putina v zahraničí nikdy nepríde.

Ruský exprezident uviedol, že zatykač ICC ešte väčšmi zhorší zlé vzťahy Moskvy so Západom. Moskva považuje rozhodnutie ICC za nezákonné a Rusko preto začalo trestné konanie proti niekoľkým jeho sudcom a hlavnému prokurátorovi Karimovi Khanovi.

ICC vydal zatykač na Putina za presun detí ruskej národnosti z Donbasu do Ruska, čo súd označuje za vojnový zločin. Pre podobné obvinenia vydal zatykač aj na ruskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú.

Medvedev, ktorý bol počas svojho pôsobenia na poste ruského prezidenta v rokoch 2008 – 2012 považovaný za relatívne liberálneho, sa od začiatku ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine vyjadruje mimoriadne ostro.