Úvod ZO ZAHRANIČIA Záujem Čechov o dianie na Ukrajine klesá, nesúhlas s pomocou Ukrajine stúpa

Záujem Čechov o dianie na Ukrajine klesá, nesúhlas s pomocou Ukrajine stúpa

Foto: archív

Záujem českej verejnosti o vývoj situácie na Ukrajine klesá, rovnako ako súhlas s vládnou pomocou pre túto krajinu, ukázal aktuálny prieskum. O rusko-ukrajinský konflikt sa teraz zaujíma necelých 60 percent ľudí, čo je o štvrtinu menej ako na jar. Polovica Čechov nesúhlasí ani s krokmi vlády na pomoc Ukrajine. Najväčší odpor majú ľudia k poskytovaniu vojenského vybavenia.

Informoval o tom spravodajský portál iDNES.cz, ktorý cituje z najnovších zistení Centra pre výskum verejnej mienky. Najviac sa ľudia v Česku o dianí na Ukrajine zaujímali práve tento rok na jar po začiatku vojenského konfliktu – takmer 80 percent populácie. V súčasnosti je to už len 57 percent.

S krokmi vlády českého premiéra Petra Fialu podľa prieskumu súhlasí 42 percent ľudí, naopak viac ako polovica (52 percent) ľudí s nimi nesúhlasí. V porovnaní s výsledkami z jari sa proti krokom vlády stavia o 17 percent ľudí viac.

Len mierne nadpolovičná väčšina schvaľuje finančnú podporu Ukrajiny. Poskytovanie vojenského vybavenia Ukrajine teraz podporuje len 43 percent opýtaných. V porovnaní s výsledkami jarného prieskumu sa pomoc pri všetkých krokoch znížila.

Napríklad poskytovanie vojenského vybavenia Ukrajine v marci podporovalo 54 percent ľudí a za finančnú pomoc sa ich vtedy vyjadrilo 73 percent. Diplomatický tlak na Rusko v marci odporúčalo vyvíjať 85 percent ľudí. Medzi Čechmi tiež rastie počet ľudí, ktorí sa stavajú proti prijímaniu ukrajinských utečencov. Proti je už štvrtina Čechov – dvojnásobok tohto počtu v marci.

Za dočasné prijímanie utečencov sú približne tri pätiny občanov, s ich trvalým usadením v Česku súhlasí len desatina. Zatiaľ čo na jar sa o situáciu ukrajinských utečencov zaujímali dve tretiny občanov, teraz to nie je ani polovica. Na prieskume sa zúčastnilo 821 respondentov, ktorí zodpovedajú reprezentatívnej vzorke obyvateľov ČR starších ako 15 rokov.