Úvod Ekonomika Zavedenie e-Kasy sa na žiadosť podnikateľov posúva

Zavedenie e-Kasy sa na žiadosť podnikateľov posúva

Foto: archív

Finančná správa chce mať daňovníkov viac pod kontrolou. Preto zavádza systém e-Kasa, vďaka ktorému bude v reálnom čase pripojená na všetky slovenské pokladnice. Pôvodne malo všetko začať fungovať už v apríli budúceho roka, minister financií Peter Kažimír však oznámil, že ustúpili podnikateľom, ktorí avizovali, že sa nestihnú na zmeny pripraviť.

Čerpacie stanice a podniky v oblasti ubytovacích a stravovacích služieb sa totiž do systému mali zapojiť už od apríla 2019. Ešte dnes pritom nie je zákon definitívne schválený a jeho znenie sa preto môže ešte zmeniť. „Prijali sme výhrady zamestnávateľov. Nakoniec sme súhlasili s jednou štartovacou čiarou, a to prvého júla 2019,“ priblížil Kažimír.

Predpokladá sa, že zákon parlament schváli na novembrovej schôdzi a podnikatelia tak budú mať na prípravu približne sedem mesiacov. Kažimír však upozornil, že už teraz 80 percent pokladníc spĺňa požiadavky potrebné na nový systém a veľký problém s jeho zavádzaním by preto nastať nemal.

Systém e-Kasa v praxi znamená, že všetky pokladnice budú v reálnom čase prepojené na finančnú správu, ktorá tak bude mať viac informácií o prebehnutých transakciách a zníži sa tak priestor na podvody. „Prínos do štátnej pokladnice vďaka efektívnejšiemu výberu by mal byť na úrovni 120 miliónov eur ročne,“ vyčíslil Kažimír.

Všetky prevádzky tak budú musieť mať pokladnice, ktoré sa dokážu pripojiť na internet, a disponovať internetovým pripojením. Po novom sa budú musieť všetky údaje z pokladníc ukladať v chránenom dátovom úložisku a potom sa budú zasielať do systému e-Kasa.

Podnikateľom odpadne povinnosť viesť knihu pokladnice, robiť denné uzávierky, využívať služby servisných organizácií, ako napr. spustenie pokladnice do prevádzky, či jej pravidelné údržby. Zároveň sa zníži ich administratívna. E-Kasa zabezpečí aj kontinuálny prechod medzi účtovnými dňami, export dát na zjednodušenie plnenia daňových povinností a dostupnosť dát počas archivácie.