Úvod Zdravie Zbavte sa vačkov pod očami

Zbavte sa vačkov pod očami

Foto: archív

Začervenané bielka, kruhy a vačky pod očami prezradia, že sme si nedopriali dostatok spánku a oddychu. Škody však dokáže napáchať nielen nedostatok spánku, ale aj znečistené životné prostredie, cigaretový dym, suchý vzduch, klimatizácia, umelé svetlo v kanceláriách, alkohol alebo nadmerný čas presedený pred monitorom.

Pokožka okolo očí je veľmi citlivá. Kruhy spôsobuje slabý prietok krvi a lymfy v týchto oblastiach, vačky zase zadržiavanie vody a tuku.

Bojovať proti nim možno ľadovými obkladmi alebo zredukovaním soli v strave. Vyskúšať možno aj silu prírody – bylinky. Použiť sa dajú ako výplachy, obklady, kvapky, ale aj doplnky výživy, čaje a tinktúry.

Ak túžite po rozjasnenom pohľade, skúste oči ráno vypláchnuť čiernym čajom. Pri problémoch so zapálenými viečkami dobre poslúži obklad zo šalvie. Listy treba lúhovať asi 15 minút a navlhčené tampóny potom priložiť na oči.

Očianka je bylinka posilňujúca obranyschopnosť organizmu. Jej účinky využijete pri problémoch so zapálenými spojivkami, jačmeňom alebo zeleným zákalom. Pri podráždených očiach siahnite po petržlene. Vňať niekoľko hodín lúhujte a precedeným odvarom vypláchnite oči. Dá sa použiť aj na zmierňovanie opuchov v oblasti očí.

V prípade nadmerného slzenia pomôže pravidelné vyplachovanie očí bazalkovým odvarom. Na vačky pod očami je najúčinnejší harmanček. Vylúhujte dve vrecúška a priložte ich na desať minút na oči.

A ako sa vyhnúť vačkom pod očami? Dbajte na správnu životosprávu a elimináciu stresu, najmä dostatočný spánok a oddych pre oči. Používajte šetrnú kozmetiku, pri najmenších náznakoch podráždenia nahraďte prípravok iným.

Foto: archív
Foto: archív