Úvod Spoločnosť Zdieľanie bicyklov v Bratislave má už takmer 30-tisíc užívateľov

Zdieľanie bicyklov v Bratislave má už takmer 30-tisíc užívateľov

Foto: archív

Do systému zdieľaných bicyklov v Bratislave sa počas prvého mesiaca prevádzky zaregistrovalo takmer 30-tisíc užívateľov, ktorí uskutočnili 70-tisíc jázd. Bicykle sa najviac využívajú ráno medzi 7. a 9. a 17. a 22 hodinou. Časté sú však aj prípady vandalizmu. Informovali o tom zástupcovia hlavného mesta a spoločnosti Slovnaft.

Najvyťaženejšia je dokovacia stanica na Námestí SNP, kde sa týždenne požičia takmer 800 bicyklov. Nasledujú dokovacie stanice na Šafárikovom námestí, Pribinovej ulici pri obchodnom centre a na Viedenskej ceste pod Mostom SNP. „V súčasnosti je v uliciach zhruba 200 bicyklov.

Zdieľanie bicyklov je k dispozícii v štyroch mestských častiach – v Starom Meste, Novom Meste, Ružinove a Petržalke, kde sa aktuálne nachádza 73 dokovacích staníc. Ich počet sa postupne zvýši na 90,“ povedal hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

V zimných mesiacoch bude prevádzka zdieľania bicyklov v Bratislave prispôsobená počasiu. V prípade nepriaznivého počasia, keď hrozia nehody alebo úrazy užívateľov, budú bicykle dočasne stiahnuté. Na jar 2019 sa má systém zdieľaných bicyklov spustiť so 750 bicyklami, ktoré si bude možné požičať v 90 staniciach a zmení sa aj ponuka programov pre užívateľov.

Prvé týždne zdieľania bicyklov v hlavnom meste charakterizoval nielen vysoký záujem o bicykle, ale aj časté prípady vandalizmu. Kritické sú najmä víkendy, počas ktorých servisní technici pozbierajú niekoľko desiatok poškodených bicyklov.

„Registrujeme dva typy vandalizmu, a to surovejšie zaobchádzanie s bicyklom počas jazdy alebo vedomé poškodzovanie bicyklov, bez toho, aby si ho daný človek vôbec požičal,“ priblížil Molnár. Najčastejšie sa ničia sedadlá, brzdy, zámky, pedále, svetlá, košíky, pneumatiky a komunikačný panel. Ľahšie poškodenie sa opravujú v bratislavskej dielni, väčšie priamo u výrobcu.

Evidovaných je aj niekoľko prípadov krádeží bicyklov a polícia v tejto veci rieši jedno trestné oznámenie. „My sme aj na základe tohto začali intenzívnejšie spolupracovať s mestskou políciou, ktorá viac dohliada na stanovištia,“ podotkol hovorca.

Foto: archív