Úvod ZO ZAHRANIČIA WHO: Zdravotnícky personál prichádza do štádia vyhorenia

WHO: Zdravotnícky personál prichádza do štádia vyhorenia

Foto: archív

Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu Hans Kluge označil celoštátne lockdowny (zatvorenia štátov) za „úplne poslednú možnosť“, lebo spôsobujú značné škody na ekonomikách a duševnom zdraví ľudí. V neposlednom rade zapríčiňujú aj nárast domáceho násilia.

Kluge vysvetlil, že lockdowny by mali poskytnúť krajinám šancu „spamätať sa a prispôsobiť sa“ situácii, takže teoreticky by mohli posilniť svoje zdravotnícke systémy a programy sledovania kontaktov, ktoré by rýchlo našli a vyriešili nové zhluky prípadov.

Mnohé krajiny po celej Európe tak však neurobili. Spojené kráľovstvo tento rok zaviedlo celoštátny lockdown, ale systém stopovania kontaktov stále nie je schopný sledovať značné percento kontaktov nakazených jednotlivcov.

Mnoho kontaktov zároveň odmietlo ísť do karantény, pripomenul Kluge. Takisto vyzýva politikov, aby sa pri riešení nákazy dali viesť vedeckými údajmi. Okrem toho upozorňuje, že najväčšiu starosť by v tomto bode mali mať štáty o svojich zdravotníkov.

„Kým v marci boli kriticky obmedzujúcimi faktormi jednotky intenzívnej starostlivosti, pľúcne ventilátory a osobné ochranné pomôcky, dnes spôsobuje najväčšie obavy jediná záležitosť: zdravotníci,“ uviedol Kluge. Varuje, že lekári, zdravotné sestry a iný zdravotnícky personál prichádzajú do štádia vyhorenia.