Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenský chce od EÚ transformátory a generátory. Von der Leyenová mu ich...

Zelenský chce od EÚ transformátory a generátory. Von der Leyenová mu ich sľúbila

Ursula von der Leyenová a Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Európska únia zintenzívni pomoc pre Ukrajinu a pomôže jej obnoviť, udržiavať a chrániť elektrickú sieť a vykurovanie. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová to oznámila po telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Von der Leyenová potvrdila, že EÚ pripravuje na žiadosť Zelenského pre Ukrajinu čo najrýchlejšie doručenie veľkých darov od jednotlivých členských štátov a z rezerv EK.

EÚ podľa nej poskytne 200 stredne veľkých transformátorov a veľký autotransformátor z Litvy, autotransformátor strednej veľkosti z Lotyšska a 40 generátorov s vysokým výkonom z rezerv EÚ v Rumunsku. Každý z týchto generátorov „dokáže poskytovať nepretržitý elektrický prúd malej až stredne veľkej nemocnici“, dodala von der Leyenová.

Informovala tiež, že v telefonáte so Zelenským vyjadrila „plnú solidaritu“ EÚ s ukrajinským ľudom, ktorý musí znášať „zámerné a barbarské ostreľovanie“ ukrajinskej civilnej infraštruktúry, nariadené ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

O vzájomnom telefonáte informoval aj prezident Zelenskyj na sociálnej sieti. “Okrem zaistenia energetickej stability na Ukrajine sme diskutovali aj o iniciatíve na vývoz obilnín z našej krajiny. Poďakoval som sa za obrovskú finančnú pomoc EÚ, za začatie práce na deviatom sankčnom balíku. Povedal som jej tiež, že zavedenie cenového stropu na ruskú ropu by bol účinný nástroj.”