Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj: Každá krajina susediaca s Ruskom musí byť členom EÚ a NATO

Zelenskyj: Každá krajina susediaca s Ruskom musí byť členom EÚ a NATO

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Akékoľvek pochybnosti pri prijímaní Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie povzbudzujú Rusko na napadnutie ďalších krajín, tvrdí európskych lídrov ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Musíme si pamätať, že každá pochybnosť, ktorú dáme tu v Európe najavo, je trhlinou, ktorú sa Rusko pokúsi obsadiť,“ uviedol Zelenskyj na samite Európskeho politického spoločenstva v Moldavsku.

„Potrebujeme spravodlivý mier. Preto každá krajina, ktorá susedí s Ruskom a nechce, aby ju Rusku roztrhalo, musí byť plnohodnotným členom Európskej únie a NATO,“ vyhlásil Zelenskyj. Ukrajina je kandidátskou krajinou na vstup do NATO a EÚ a Moldavsko sa uchádza o členstvo v EÚ.

Pre pokračujúcu vojnu na Ukrajine však niektoré európske krajiny váhajú so stanovením presného časového harmonogramu ich členstva. Odkladanie tohto rozhodnutia však podľa Zelenského podkopáva silu Západu.

„Či sa tieto pochybnosti týkajú životne dôležitých bezpečnostných krokov alebo spochybňujú našu jednotu, možno schopnosť postaviť sa výzvam našej doby, každá pochybnosť prináša viac neistoty,“ domnieva sa Zelenskyj.

Dodal, že Kyjev chce na júlovom samite NATO vo Vilniuse počuť jasné rozhodnutie o budúcnosti Ukrajiny v aliancii. „Tento rok je o rozhodnutiach. V lete vo Vilniuse na samite NATO je potrebná jasná pozvánka na vstup pre Ukrajinu a sú potrebné aj bezpečnostné záruky na jej ceste k členstvu v NATO,“ odkázal Západu Zelenskyj.

Na jeseň je podľa neho zasa potrebné prijať rozhodnutie o vstupe Ukrajiny do EÚ. V nórskom Osle sa v súčasnosti stretávajú ministri zahraničných vecí NATO a rokujú o tom, aké bezpečnostné záruky by mali na samite v júli poskytnúť Ukrajine.